Czy wybrać się do Islandii latem czy zimą?
Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ Islandia przez cały rok jest przepiękna. I czy zima czy lato w Islandii, te same atrakcje wyglądają inaczej, bo Islandia zimą, a Islandia latem to tak naprawdę dwa różne miejsca.
Planując podróż na Islandię w okresie letnim, możemy byc pewni ze wszystkie drogi są przejezdne, hotele, restauracje, atrakcje, campingi etc. otwarte, a białe noce dodają nam energii. Często nawet podróżujący decydują się zwiedzać Islandię podczas nocy polarnej, a spać za dnia (nie ma prawie różnicy w oświetleniu, słońce w Islandii latem prawie nie zachodzi). Jeśli decydujemy się na piesze wędrówki, bliski kontakt z wulkanami, obcowanie z naturą, chcemy zobaczyć wieloryby, liski polarne czy piękne ptaki (np. maskonury czy rybitwy popielate) – wybierzmy lato (czerwiec, lipiec, sierpień). To też dobry termin dla wyprawy rowerowej i samochodowej.
Zimą jak można się domyślać, cała Islandia tonie w bieli i czerni (snieg i wulkaniczny pył), wtedy jednak należy przygotować się często na bardzo złą pogodę. Zima na Islandii to odpowiedni czas na szalenstwa na skuterach śnieżnych, zjeżdżanie na nartach, zwiedzanie jaskiń lodowych czy podziwianie pięknej diamentowej plaży przy zatoce Jokulsarlon. Jednak prawdziwym magnesem tego okresu jest możliwość zobaczenia na własne oczy zorzy polarnej. Zima na Islandii to tez okres mniej zatłoczony, z mniejszą liczbą turystów, mniejszymi kolejkami i niższymi cenami, co dla wielu może być dużą zaletą. Wyjatkiem moze byc okres Świąteczny i Noworoczny, bo wtedy ceny sięgają kosmosu i mamy zdecydowanie wiecej turystow w Reykjaviku niz innych miesiacach zimowych a nawet więcej niż latem.
Islandia latem.
W Islandii oficjalnie stosuje się podział na dwie pory roku – zima i lato:
Islandzkie lato, wg mnie trwa mniej więcej od początku czerwca do konca września. Wtedy robi się jaśniej – od 18 do 22 godzin światła dziennego, jest zdecydowanie cieplej, temperatura przekracza juz 12 stopni Celsjusza i w ciągu dnia utrzymuje się w przedziale między 13 a 17 stopni. Ostanie lata przyniosły jednak zdecydowane ocieplenie i we wschodniej czy polnocnej Islandii temperatury sięgnęły latem nawet 25 stopni. Podczas Islandzkiego lata, dni są bardzo długie, a w czerwcu i w lipcu światło dzienne jest praktycznie takie samo w nocy jak i w ciągu dnia. Mamy wtedy w Islandii tzw białe noce. W tym czasie jest znacznie mniej opadów deszczu, a wiatr jest zdecydownie slabszy niz w zimie. W zachodniej i południowej czasci Islandii, dni bez deszczu są rzadkością. Ale krótki i niezbyt uciążliwy deszcz mimo że potrafi spaść kilka razy w ciągu jednego dnia, nie powinien być problemem.
Nikt tez nie zwraca uwagi latem w Islandii na przelotne deszcze. Wiemy, że za pięć minut nie będzie po nim śladu, a pogoda w Islandii generalnie nawet latem moze zmieniac sie co 5 minut.
Podczas krótkiego lata Islandia staje sie niesamowicie zielona, a zieleń, którą podziwiamy jest dużo bardziej intensywna moim zdaniem niż w innych miejscach na świecie.
Kluczową sprawą zawsze przez cały rok, jest posiadanie odpowiedniej odzieży. Warto zawsze miec ze soba cos przeciwdeszczowego i przeciwwiatrowego.
Ostatnie lata w Islandii przyniosły nam, jak już wspomniałam, bardzo dobrą, prawdziwie letnią pogode. Było ciepło ale nie upalnie jak w innych krajach, wiec podróżowanie po Islandii latem bylo bardzo przyjemne, szczególnie dla tych osób, które nie przepadają za upałami.
Moim ulubionym miesiącem letnim, najlepszym na podróż po Islandii jest jednak sierpień oraz początek września. Pogoda wtedy jest zdecydowanie najlepsza, mamy juz troche mniej turystów, a na niebie zaczynają tańczyć dla nas Zorze Polarne. I zdecydowanie przyjemniej się je ogląda, gdy temperatura jest ciągle na plusie.
Dodatkowo, nadal wszystkie szlaki oraz drogi prowadzace przez Interior do najpiękniejszych miejsc na Islandii (dostepnych tylko przez ok. 3 miesiace) są otwarte i przejezdne, wiec jak najbardziej polecam zaplanowac swoj pobyt w Islandii w siepniu lub we wrześniu.
Islandia zimą
Długa pora zimowa – trwa przez pozostałe 7,5 miesięcy roku. Od listopada aż do końca lutego spodziewać możemy się dużo krótszych dni. Miesiące grudzień i styczeń to tylko 4 godziny światła dziennego. Ten czas często jest nazywany przez Islandczykow dniami ciemności, i właściwie wszystko odbywa sie jakby w zwolnionym tempie w porównaniu z energetycznymi bialych nocami i dniami, które mamy podczas lata na Islandii. Temperatura zimą w dzień to od plus 1 w ciągu dnia, do minus 10, w nocy. Wieje, leje na przemian śnieg, deszcz i wiatr. Stabilny mróz w okolicy -5 stopni i zwykły śnieg jest rzadko spotykany w Islandii , ze względu na gwałtowne zmiany w pogodzie. Czesto tez spotykane są trwające nawet kilka dni sztormy, które utrudniają podróżowanie zimą po Islandii (podczas sztormu zdarza się, ze drogi przez klika dni mogą byc nieprzejezdne i zamknięte, wiec często musimy uzbroić się w cierpliwość . (Gdy nie macie państwo wystarczajaco duzo czasu, doradzam aby zrezygnować z dalszych,szalonych zimowych podróży po Islandii i spróbować sobie zaplanować odwiedzenie tych miejsc latem, gdy pogoda jest zdecydowanie lepsza i mozna bardziej skorzystać z pobytu w Islandii )
Podsumowujac wyjazd na Islandię w zimie wymaga dobrego przygotowania, głównie pod kątem odzieży i odpowiedniego nastawienia. Wszystko zalezy od tego w jakim celu i na jak dlugo przybywamy na Islandię i co chcemy zwiedzic. Większość odwiedzających Islandię zimą, decyduje się na krótsze pobyty, głównie pod kątem upolowania zorzy polarnej lub wygrzania sie w gorących islandzkich źródłach, gdy na zewnatrz temperatura jest minusowa.