Na miejscu
Przemieszczenie się, transport
Podróżować po Islandii możemy na kilka sposobów.
1. Autem – to najbardziej popularny sposób na podróżowanie po wyspie. W przypadku krótszego turystycznego wypadu na Islandii uznawane jest zagraniczne prawo jazdy. Na miejscu jest wiele wypożyczalni aut z różnymi typami samochodów, jednak najbezpieczniej jest wynająć niedużego jeepa, ze względu na dość trudne warunki w górach lub przy przekraczaniu licznych rzek, szczególnie w sezonie zimowym i latem w interiorze.
2. Autobusem – po Reykjaviku możemy poruszać się komunikacją miejską. Bilety zakupić możemy na stronie www.klappid.is a po więcej informacji na temat przejazdów autobusami w stolicy dobrze jest zerknąć na stronę www.straeto.is. Po całej wyspie również można przemieszczać się autobusami. Mapy i rozkłady znajdując się na stronie www.straeto.is. Autobusy odjeżdżają w dalekie trasy z przystanków BSI oraz Mjódd
3. Samolotem – podróżując po kraju, warto skorzystać z lokalnych połączeń lotniczych. Z Reykjaviku polecieć możemy na północ, wschód Islandii oraz na Fiordy Wschodnie lub na wyspy Vestmannaeyjar.
4. Promem – Lokalne promy kursują na kilka wysp należących do Islandii. Promem dostać się możemy na wyspy Vestmannaeyjar (prom odpływa z Landeyjahöfn), na wyspę Grimsey (prom odpływa z miejscowości Dalvik ) oraz na Fiordy Zachodnie (prom odpływa z miejscowości Stykkisholmur ).
Noclegi
W Islandii mamy możliwość wyboru bardzo różnych opcji zakwaterowania. Od wysokiej jakości drogich hoteli, po schroniska górskie i kempingi
1. Hotele możemy znaleść wszędzie na wyspie ale najwiecej z nich występuje w stolicy kraju i w nielicznych miasteczkach dookoła wyspy. Na Islandii standard może wydawać się nieco niższy niż w innych krajach europejskich. Pokoje jednak są dobrze wyposażone i w większości hoteli dobre śniadanie jest wliczone w cenę.
2. Kwatery prywatne i pensjonaty to dobre i tanie opcje zakwaterowania na Islandii. Do wyboru możemy mieć pokój z łazienką lub tańszy pokój z dzieloną łazienką. Coraz częściej pojawia się możliwość wynajmu całych mieszkań z w pełni wyposażonymi kuchniami, co sprawia, że jest to coraz popularniejsza opcja dla osób ceniących sobie wygodę i wolność.
3. Pola namiotowe i kempingi na Islandii są bardzo dobrym finansowo rozwiązaniem na nocleg albowiem jest to najtańsza forma zakwaterowania na wyspie. Bardzo popularne ostatnimi czasy stało się podróżowanie wynajętymi camperami, z przystankami na noclegi na kempingach rozsianych po całym kraju. Campingi są zwykle wyposażone w prysznice, grill czy kuchnie. Campingi i pola namiotowe o lepszym standardzie oferuje pralnie oraz WiFi. Większość campingów jest otwartych w sezonie letnim ale jest tez kilka w kluczowych miejscach, które oferują swoje usługi przez cały rok 24/h. Więcej informacji o campingach możemy znaleść na stronach www.parka.is (gdzie możemy też zarezerwować wcześniej miejsca na campingach )oraz www.tjalda.is
4. Schroniska górskie najczęściej znaleść możemy przy najpopularniejszych szlakach. W obiektach za dodatkową opłatą skorzystać możemy z pryszniców i kuchni. Goście śpią w salach wieloosobowych, wiec należy mieć ze sobą śpiwór. Schroniska w większości otwarte są jedynie w sezonie letnim.
Inne przydatne informacje podczas pobytu na Islandii
1. Czas lokalny
Islandia leży w tej samej strefie czasowej co Londyn, czyli różnica czasu w stosunku do Polski wynosi latem – 2 godz., zimą natomiast -1 godz.
2. Elektryczność
Napięcie w gniazdkach, podobnie jak w Polsce wynosi 230 V, dlatego nie potrzebujemy zabierać ze sobą dodatkowych przejściówek
3. Napiwki
W Islandii nie ma zwyczaju zostawiania napiwków w restauracjach czy hotelach . Napiwek jest już wliczony w cenę.
4. Muzea i karty zniżkowe
Najwiecej ciekawych muzeów znajdziemy w stolicy Reykjaviku, wiec jeśli zamierzamy je zwiedzić, dobrze jest pomyśleć o zakupie zniżkowej karty do muzeów, restauracji i na baseny. Dostępne są karty zniżkowe na 24, 48 lub 72 godziny. O kartę należy zapytać w centrum – w punktach informacji turystycznej lub zerknąć na stronę www.visitreykjavik.is/reykjavik-city-card
5. Stacje benzynowe
Na stacjach można płacić kartą kredytową w dystrybutorach samoobsługowych. Trzeba jednak być przygotowanym na to ze w kilku miejscach na wyspie odległości między stacjami benzynowymi są bardzo duże – jak na Fiordach Zachodnich i w Interiorze, wiec przed wyprawą należy zatankować do pełna lub nawet pomyśleć o zabraniu dodatkowego kanistra z benzyną.
6. Pieniądze , kart kredytowe, bankomaty
Na Islandii, właściwie już wszędzie płaci się kartami kredytowymi (lub debetowymi). Po drodze nawet napotkać możemy toalety stające po środku niczego, do których dostać się jedynie możemy po opłaceniu wejścia kartą kredytową. Toalety nie obsługują gotówki czy monet. Można oczywiście płacić gotówką – Islandzkimi koronami w większości sklepów czy restauracjach. W wielu miejscach znaleść możemy bankomaty, wymiany waluty możemy dokonać na lotnisku w Keflaviku lub w każdym prawie banku. Należy pamiętać jednak ze godziny otwarcia banków są dość krótkie (9.00-16.00) i nie wszędzie na wyspie znajdziemy odziały bankowe, które wymienią nam waluty.
7. Alkohol
Napoje alkoholowe można zakupić jedynie w państwowej sieci sklepów Vinbuðin, które zamknięte są w niedziele i święta. Alkohol mogą kupić osoby powyżej 20 roku życia, a dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,5 promila.
8. Baseny
Baseny na Islandii są właściwie wszędzie. Podgrzewane geotermalnie, najczęściej zewnętrzne baseny pływackie plus kilka hot potów spotkać możemy nawet w każdej małej wiosce . Baseny te są bardzo dobrze wyposażone i tanie. Sporo dobrych basenów znajduje się w Reykjaviku. Mapa basenów dostępna jest na stronie www.sundlaug.is. Pamietajmy że przed wejściem do basenów należy się dokładnie umyć albowiem woda w basenach nie jest wodą chlorowaną.
9. Parkingi
W centrum większych miast na Islandii parkowanie na ulicach jest płatne. Przy ulicach znajdują się znaki z informacją, która to jest strefa i jakie obowiązują tam zasady płatności. Na ulicach znajdziemy też parkometry, w których zapłacić za postój możemy kartą. Zapłacić też możemy poprzez aplikację www.parka.is . W Reykjaviku są 4 strefy parkingowe, ceny za godzinę różnią się w zależności od strefy (1 strefa jest najdroższa, 4 strefa najtańsza)
10. Apteki
Apteka to po islandzku LYFJA i pod taka nazwą należy jej szukać. Najczęściej zlokalizowane są przy supermarketach. Szczegółowy wykaz otwarcia poszczególnych aptek znajdziemy na stronie www.lyfja.is
11. Internet i telefon
Po zniesieniu opłat roamingowych, pakiet usług i danych internetowych powinien być taki sam cenowo jak w kraju. Warto jednak sprawdzić te informacje przed wyjazdem u polskiego operatora. Zasięg telefonii komórkowej obejmuje całą wyspę, jednak w wielu miejscach, szczególnie w górach czy podczas podróży po interiorze może tego zasięgu nie być wcale.
12. Zakupy
Najtańsza sieć supermarketów to Bonus (sklep ze Świnką w logotypie ). Inne dobre sieci sklepów to Kronan, Netto i Hagkaupt. W mniejszych miejscowościach spotkamy sieci sklepów Kjörbuðin oraz Krambuðin. Podróżując po kraju zakupy też możemy zrobić w sklepach przy większych stacjach benzynowych. W większości wszystkie duże sklepy są otwarte pomiędzy 10.00 a 19.00, przez cały tydzień a niektóre nawet w święta.