INTERIOR (środkowa część Islandii)
Islandia to kraina wiecznie zmieniających się krajobrazów, a najbardziej niesamowita cześć to z pozoru niedostępny interior (czyli wnętrze wyspy)
Można tez pojechać na wycieczkę z miejscowymi biurami podróży, które organizują wycieczki do najpopularniejszych atrakcji interioru. Turyści obwożeni są specjalnymi autobusami bądź super modyfikowanymi autami, przystosowanymi do ciężkich warunków drogowych. Jednak sporo osób decyduje się na organizację wyprawy na własną rękę.
Warto pamiętać też że w każdej chwili mogą się radykalnie zmienić warunki pogodowe, a telefony komórkowe wewnątrz wyspy po prostu nie działają. W południowej części wyspy w Interiorze zdarzają się silne burze piaskowe. Ostrzegają przed tym odpowiednie znaki drogowe. Wiatr potrafi być czasem tak silny, że przewraca nawet duże auta. W razie zagrożenia dobrze jest schronić się w jednym z domków (Hus), skąd należy wezwać pomoc.
Trasy samochodowe w Interiorze:
– Na drodze krajowej nr 1 (wokół brzegów wyspy) często można spotkać patrole, które w przypadku przekroczenia prędkości bezwzględnie wypiszą mandat.
– ZDECYDOWNIE ZABRONIONA JEST JAZDA „OFF ROAD” (POZA WYZNACZONYMI DROGAMI) KARY ZA JAZDĘ „OFF ROAD” SIEGAJA PONAD 12.000 PLN , a patroli latem można się spodziewać się całkiem często podczas podróży przez środek Islandii.
– Na Islandii przez cały rok obowiązuje jazda ze światłami mijania, a każdy z pasażerów musi mieć zapięte pasy.
– Przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba zapoznać się z bieżącym stanem dróg. Część z nich może być nieprzejezdna lub wyłączona z ruchu.
– Większość dróg górskich jest otwarta dla ruchu dopiero od połowy lipca do mniej więcej końca września (otwarcie jest uzależnione od warunków pogodowych).
– Przy drogach (lub nawet na nich) często napotkać można owce, wiec uwaga, bo odpowiedzialność za spowodowanie śmierci zwierzęcia spoczywa na kierowcy.
Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek być po środku kompletnego pustkowia?
Dwie główne drogi łączą północ i południe. Zachodnia trasa zwana Kjolur (Droga F35) , rozpoczyna się zaraz za wodospadem Gulfoss (region Golden Circle) i kończy się na północy, w okolicach wioski Varmahlid, przy drodze numer 1. Droga podczas miesięcy letnich jest łatwa do pokonania przez zwykłe pojazdy (bez napędu na 4 koła). Prowadzi koło lodowca Langjokull i przebiega przez geotermalny obszary, Hveravellir. Trasa podczas miesięcy letnich może być wykorzystana jako skrót pomiędzy wschodnia a północna częścią kraju.
Druga, bardziej centralna trasa (droga F26) wiedzie przez czarne piaski obszaru Sprengisandur, wyboiste, kamienne drogi, oraz przez głębokie, niebezpieczne rzeki, przez które przeprawić się mogą tylko duże pojazdy z prawdziwym napędem na 4 koła. Trasa Sprengisandur wiedzie między lodowcami i kończy się na południowym wschodzie od Akureyri, w pobliżu jeziora Myvatn.
Warto również wspomnieć o dwóch największych atrakcjach w środkowo-południowej Islandii; rezerwat przyrody Thorsmork, jeden z najpopularniejszych obszarów turystycznych w kraju, oraz obszar geotermalny Landmannalaugar, z wielokolorowymi górami, parującymi polami lawy i niezliczonymi szlakami turystycznymi.
8 miejsc, które trzeba odwiedzić podróżując przez środkową cześć Islandii
Obszar ten był wykorzystywany przez astronautów podczas treningu do programu Apollo w celu przygotowania ich do misji na Księżycu. Ich głównym celem było zbadanie geologii krateru Viti w Askji.
Krater “Viti” powstał po erupcji wulkanu w 1875 roku i jest wypełniony, ciepłym jeziorem. Warto zejść do krateru i zanurzyć się w termicznej wodzie( Jezioro osiąga głębokość 60 metrów a temperatura wody to 30 ° C !) .Wulkan Askja był praktycznie nieznany, aż do gigantycznej i katastrofalnej erupcji, w marcu 1875 r. Pył wulkaniczny, powstały po wybuchu zabił cały inwentarz zwierzęcy i zatruł ziemię. Erupcja wulkanu spowodowała falę emigracji (mieszkańcy wschodniej i północnej Islandii ) do Ameryki.
Ostatnia erupcja Askji miała miejsce w 1961 roku.
Należy pamiętać, że wulkan można zwiedzić tylko przez kilka miesięcy w roku (latem). Przez resztę miesięcy drogi są zamknięte ze względu na duże opady śniegu oraz silne wiatry w tych okolicach.
Rozciągając się aż do podnóża lodowca Langjökull , Hveravellir jest geotermalnym hot spotem z dymiącymi wyziewami gazów wulkanicznych(fumarole) i bulgoczącymi wodami. Rezerwat można odwiedzić zarówno zimą jak i latem. Okolice Hveravellir zapierają dosłownie dech w piersiach. Otaczające lodowce, kratery i pola lawy to niezwykłe tereny do fotografowania.
Co robić w Hveravellir?
Hveravellir jest jedną z najpopularniejszych islandzkich oaz w środkowej Islandii. Bez względu na to, czy podróżujesz pieszo, autem czy na islandzkim koniu, warto zatrzymać się tu na chwile relaksu, kąpiel w gorących źródłach, spacer szlakiem turystycznym, czy tez po prostu na kubek gorącej czekolady w restauracji, w pobliżu gorących wód.
Kerlingarfjoll to wysoki 1.477 m łańcuch górski na Wyżynie Islandzkiej, w pobliżu drogi Kjolur. Masyw górski jest częścią dużego systemu wulkanicznego. Na tym górskim obszarze występują liczne gorące, dymiące źródła i strumyki. W górach występuje tez czerwony ryolit (rodzaj kryształu), który dodaje niesamowitego i magicznego wyglądu wierzchołkom górskim.
Kerlingarfjoll znany był również jako popularnym letni ośrodek narciarski, ale został on zdemontowany w 2000 roku. Od 2000 roku po prostu pełni funkcję ośrodka górskiego. Ośrodek oferuje zakwaterowanie w budynkach oraz camping i wyżywienie gościom przybywającym w okolicy. Teren znany jest z wielu wspaniałych tras do uprawiania turystyki pieszej.
Ten piękny surowy, pustynny, krajobraz przyciąga wielu turystów w miesiącach letnich- między lipcem, a wrześniem. Ale nawet w tym wakacyjnym okresie podróżni muszą być czujni i przygotowani na nagłe zmiany pogody – nawet na burze śnieżne.Istnieje wiele opowieści o wędrowcach, którzy zginęli wędrując przez obszar Kjolur. Jedna z opowieści opowiada o dwóch braciach, Bjarni i Einarie Halldórssonie, którzy jesienią 1780 r. wraz z towarzyszami podróży przemierzyli wyżyny, aby kupić owce i konie na południu kraju. W drodze powrotnej trafili na straszą burzę śnieżną , w okolicach góry Kjalfell i niestety zginęli wraz z całym ich inwentarzem . Ktoś znalazł ich kości, 65 lat później w miejscu nazwanym później “Bone-hill” (Beinahóll).
Turyści, biwakujący w okolicy donoszą o tajemniczych cieniach ludzi i zwierząt wędrujących wieczorami po okolicznych wzgórzach.
Kverkfjoll, jest drugim co do wysokości wulkanem na Islandii. Wulkan został rozdzielony przez lodowiec Kverkjokull, który utworzył tu głęboką dolinę o niesamowitych odcieniach czerwieni, czerni i zieleni.
Pasmo górskie Kverkfjoll to zbiór szczytów utworzony przez duży centralny wulkan na północnym krańcu lodowej czapy Vatnajokull. Jest trzecim co do wielkości pasmem górskim na Islandii po Öræfajökull i Bárdarbunga. Obszar, położony w okolicy gór, skrywa największe skarby regionu, takie, jak gorące komory magmowe, które tworzą pod lodowcem, niesamowite i zdumiewająco piękne jaskinie lodowe.
Najwyższym szczytem jest Skarphedinstindur, 1936 m i znajduje się we wschodniej części regionu. Góry zostały podzielone na wschodnią i zachodnią cześć którą łączy szeroka przełęcz zwaną Kverk. Lodowiec Kverkjokull ma swój koiec w przełęczy na północnym zachodzie, w górskim płaskowyżu, który znajduje się około 900 m nad poziomem morza.
Wulkan Kverkfjoll, skrywa pod lodem dwie kaldery, które stanowią część grzbietu wulkanicznego. Kalderę na południu pokrywa lodowiec natomiast obrzeże północnej kaldery jest teraz w większości wolne od lodu, z wyjątkiem południowej strony.
Wyniszczające erupcje Laki
Erupcja z 1783 roku była jak do tej pory największą erupcją w historii Islandii. Chociaż wulkan Laki jest obecnie w stanie uśpienia, pozostawił po sobie wiele dowodów wybuchu. Bardzo popularną atrakcją wśród turystów, są kratery Lakagigar, powstałe podczas wybuchów trwających przez okres ośmiu miesięcy od czerwca 1783 roku. Wulkan wylał z siebie ponad 42 miliardy ton bazaltowej lawy. Erupcja stworzyła ogromne pole lawy – Eldhraun , a chmury trujących gazów, potężnie zanieczyściły glebę. Doprowadziło to do śmierci ponad połowy wszystkich zwierząt gospodarskich na Islandii i zniszczenia upraw. Głód który nastał w Islandii po wybuchu wulkanu zabił około 25% ludności Islandii.
Trujące gazy i popiół miały też ogromny wpływ na kontynent, gdzie zostały zniszczone ogromne połacie upraw.
Kratery Lakagigar
Obszar Lakagigar to spektakularne czerwono-czarne formacje lawy rozciągające się na obszarze ok.25 kilometrów. Wiele kraterów nadal jest ciepłych i paruje, a widok z góry zachwyci każdego odwiedzającego.
Wulkan Laki znajduje się w południowo-zachodniej części Parku Narodowego Vatnajökull, niedaleko miasteczka Kirkjubaejarklaustur na południowym wybrzeżu. Do Lakagigar możemy dojechać autem z napędem na 4 koła.
Turystyka w Landmannalaugar
Wędrowanie po obszarze Landmannalaugar to bardzo popularny sposób podróżowania w Islandii. Obszar ten znany jest ze słynnej trasy turystycznej “Laugavegurinn”, która ciągnie się ok. 55 km , aż do obszaru Thorsmork. Trasę tę wędrowcy pokonują w około 5 dni.
Dla tych, którzy chcą odbyć szybszą wędrówkę, w okolicy istnieje wiele krótszych szlaków turystycznych.
Za wstęp do Landmannalaugur nie ma opłat, ale na miejscu jest kemping i budynki socjalne, wiec oczywiście opłaty za pobyt z namiotem są konieczne. Latem autobusy kursują tu codzienne z przystanku BSI w Reykjaviku, natomiast jeśli zdecydujesz się na wyprawę autem, upewnij się ze masz dobre auto z napędem na 4 koła, bo droga jest wyboista z dużą ilością kamieni oraz kilkoma rzekami do przekroczenia.
Thorsmork jest jednym z najpopularniejszych obszarów turystycznych na Islandii.
W okolicy jest wiele wspaniałych dłuższych i krótszych tras dla piechurów. Najdłuższa , ciągnąca się pomiędzy lodowcami to ok. 55 km – trasa Laugavegur aż po Landmannalaugar. Mniejsze dzienne wycieczki piesze: na przykład do kanionu Stakkholtsgja z wodospadem czy na szczyty okolicznych gór, są również bardzo interesujące i ostatnio coraz bardziej popularne. Thormork jest obszarem chronionym (od 1921 roku), i znajduje się pod opieką Leśnictwa. Pogoda w Thorsmork jest często dużo przyjemniejsza niż w okolicach, ponieważ dolina ukryta jest w cieniu trzech otaczających ją lodowców.
Thorsmork i erupcja 2010
Pomiędzy górami , przed doliną Thorsmork, wije się głęboka, wartka i zimna rzeka lodowcowa – Krossa (z którą niestety musimy się zmierzyć i przekroczyć rzekę, gdy chcemy dotrzeć do doliny Thorsmork – co jest nie lada wyczynem ). Ponieważ dolina Thormsork leży w pobliżu wielu wulkanów, np. potężna Katla, która spoczywa pod lodowcem Myrdalsjokull, krajobraz regionu został ukształtowany przez liczne erupcje i powodzie. Wiosną 2010 r. erupcja wulkanu Eyjafjallajokull (ta, która zatrzymała wszystkie loty w Europie na jakiś czas) w dużej części pokryła dolinę grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Krucha natura Thorsmork potrzebowała kilkunastu miesięcy, by powrócić do normalności.
Wycieczki szyte na miarę
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl