ZACHODNIA CZĘŚĆ ISLANDII

Fjordy Hvalfjordur i Borgafjordur

Zwiedzanie: co zobaczyć, gdzie iść, ciekawostki…

Zachodnia część Islandii – Fjordy Hvalfjordur i Borgafjordur

50 km od Reykjavíku znajduje się piękny fiord Hvalfjörður, zwany „wielorybi fiord”.
Wbrew jego nazwie, nie spotkamy tu wielorybów, jednak znajduje się tam jedyna stacja wielorybnicza w Islandii oraz muzeum wojny ( na fiordzie Hvalfjordur mieściła się jedna z najważniejszych stacji morskich na północy Atlantyku podczas II wojny światowej). Zanim w 1998 roku otwarto 6-kilometrowy, położony na głębokości 168 m tunel łączący Reykjavík i Akranes, cały ruch drogowy w kierunku północnym podążał wzdłuż 62 km linii brzegowej fiordu. Choć jest to nieco dłuższa droga, wybranie jej pozwoli ci odkryć spektakularne zbocza, jary i wodospady otaczające fiord, między innymi Glymur, jeden z najwyższych wodospadów Islandii.

Co warto odwiedzić :

Wodospad Glymur
Położony w głębi fiordu Hvalfjörður, 198-metrowy wodospad Glymur jest drugim co do wysokości wodospadem Islandii, spadającym w stromy, zapierający dech w piersi kanion. Niegdyś uważano, że jest to najwyższy wodospad Islandii, do momentu, gdy naukowcy odkryli jeszcze wyższy w Parku Narodowym Vatnajökull. Do wodospadu Glymur nie można dojechać bezpośrednio autem, a dotarcie do niego wymaga minimum dwugodzinnej wędrówki (trudność umiarkowana) . Glymur  jest jednym z najwyższych wodospadów w Islandii i jest jednym z prawdziwych  ukrytych klejnotów .
Deildartunguhver– gorące źródła.
Na obszarze Reykholt przy fiordzie Borgarfjörður, znajdują się najpotężniejsze gorące źródłą w Europie, wyrzucające z siebie setki litrów wrzącej wody na sekundę. Gdy gorąca woda spotyka się z chłodnym powietrzem, powstają imponujące chmury skłębionej pary, zapewniające źródło przyjemnego ciepła dla odwiedzających. Źródło, które tworzy doskonałe warunki do rozwoju rzadkiego gatunku paproci znanego jako podrzeń żebrowiec, jest wykorzystywane również do ogrzewania pobliskich miejscowości i szklarni.
Kąpielisko geotermalne – Krauma
Obok źródła, w roku 2017 zostało otwarte naturalne kąpielisko geotermalne Krauma.  Krauma oferuje relaks w kilku podgrzewanych basenach geotermalnych o różnych temperaturach, saunę i pokój relaksacyjny z kominkiem i barem. W budynku znajduje się też restauracja, która serwuje wspaniałe lokalne dania.
Miasteczko Reykholt

Niedaleko od gorących źródeł znajduje się miasteczko Reykholt – jedno z najważniejszych historycznych miejsc w Islandii. Mieściła się tutaj jedna z czołowych szkół w kraju. W średniowieczu , miejsce to zamieszkiwał jeden z najsłynniejszych islandzkich naukowców Snorri Sturluson. W miasteczku zachowała się także cześć jego gospodarstwa, które można zwiedzić. W 1998 r. otworzono w Reykhold centrum badań dzieł Sturlusona.
W Reykholt znajduje się również jeden z najstarszych geotermalnych basenów z podgrzewaną wodą: Snorralaug. W pobliżu basenu odwiedzić również możemy centrum kulturalne oraz piękny stary kościółek islandzki.

Wystawa o Snorrim Sturlusonie w miasteczku Reykholt

Słynny historyk i wódz Snorri Sturluson (1179-1241) jest głównym bohaterem niedawno otwartej wystawu w Muzeum Średniowiecza Snorrastofa w Reykholt. Snorri, zamieszkujący w Reykholt, był ważną i wpływową postacią w średnowiecznej Islandii, zarówno jako historyk jak i polityk. Najważniejsze z jego dzieł to Edda i Heimskringla. Wystawę ożywiają mapy, ilustracje i teksty edukacyjne o życiu i czasach Sturlusona. Opisy po niemiecku, francusku i norwesku są też dostępne na tabletach. Wystawa czynna jest codziennie, w okresie od czerwca do sierpnia w godzinach 10-18, od września do maja w godzinach 10-17. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.snorrastofa.is.

Wodospady Hraunfossar i Barnafoss
Jedną z największych atrakcji fiordu Borgarfjörður jest Hraunfossar. Jest on położony w pobliżu historycznej miejscowości Reykholt. Nazwę tę można przetłumaczyć jako „wodospad lawy”. Nie jest to jeden wodospad, lecz wielkie zgrupowanie mniejszych kaskad, które razem dają wodospad o łącznej długości około 900 m. W pobliżu można podziwiać drugi wodospad o nazwie Barnafoss, czyli „wodospad dzieci”. Nazwa ta pochodzi ze starej sagi opowiadającej o dwojgu dzieci, które spadły z naturalnego mostu nad wodospadem i utonęły. Zdruzgotana żalem matka zniszczyła most. Powstały tam współczesny most zapewnia doskonały widok na oba wodospady.
The Cave – najdłuższy tunel lawowy w Islandii
Będąc w okolicy warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem do potężnej jaskini lawy w Víðgelmir. Zapierająca dech w piersiach podziemna jaskinia Víðgelmir mieni się niesamowitymi kolorami. Zwiedzający mają możliwość podziwiać oryginalne formacje skalne i lodowe.  W jaskini znajdują się wygodne chodniki do zwiedzania oraz nowoczesne oświetlenie. Należy pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży , bo nawet latem , temperatura w jaskini jest poniżej zera.
Into The Galcier – zwiedzanie lodowca od wewnątrz
„Into The Glacier” to pierwsza na świecie jaskinia wydrążona w czapie lodowca. Jej ukończenie zajęło cztery lata. Ten stworzony ludzkimi rękami fenomen został otwarty w 2014 r. Jest on zlokalizowany wysoko w czapie lodowej lodowca Langjokull i obejmuje rozległy, wijący się tunel o długości 500 m, wzdłuż którego wydrążono rozmaite komory, w tym lodową kaplicę, w której można wziąć ślub lub odprawić mszę . Imponująco oświetlone korytarze wyrżnięte z błękitnego lodu rozciągają się 200 m do środka i 30 m w głąb lodowca. Do lodowca można się dostać z miejscowości Husafell, specjalnie zmodyfikowanym pojazdem wojskowym, który przypomina pojazdy używane na marsie.

Miasteczko Akranes

Akranes to największe miasto w zachodniej Islandii.
Powstało jako wieś i zaczęło się rozwijać na początku XX wieku wraz z postępem rybołówstwa i przemysłu przetwórczego. Obecnie liczy ok. 7000 mieszkańców. Położone jest na niewielkim półwyspie zwanym nieraz Skipaskagi, co oznacza „półwysep statków” i odwołuje się do związanej z połowami ryb historii miasta. Sama nazwa Akranes wywodzi się jednak z czasów, kiedy kilkaset lat temu na półwyspie uprawiano kukurydzę. Pierwsze osiedla ludzkie pojawiły się tutaj około 900 roku, założone przez irlandzkich braci Þormóðura i Ketilla, synów Bresi. Irlandzkie korzenie tego rejonu są powodem do dumy i świętowane są co roku w pierwszy weekend lipca w czasie święta zwanego Dniami Irlandzkimi.
W Akranes czeka nas wiele atrakcji. Piesze wycieczki po szlakach wytyczonych wokół miasta dają okazję do podziwiania różnorodnych zamieszkujących okolice ptaków i morskich fal rozbijających się o brzegi półwyspu. Możemy również zdecydować się na włóczęgę wzdłuż plaży Langisandur lub wspiąć się na latarnię morską Breiðin, w zachodniej części miasta, aby podziwiać rozciągającą się stamtąd panoramę. W Akranes znajdziemy też punkt informacji turystycznej, restauracje, sklepy, noclegi i supermarkety. Polecam odwiedzic Arkanes.

Borgarfjörður

Borgarfjörður to rozległy obszar położony w środku zachodniej Islandii, otoczony pasmem górskim.
To tutaj narodziły się słynne islandzkie sagi, znane jest również piękno tutejszego krajobrazu i rozwinięte rolnictwo. Okolica jest pokryta wzgórzami wyrastającymi ponad niziny, pomiędzy którymi znajdują się bagna i łąki. Im wyżej tym krajobraz jest bardziej jałowy, zdominowany przez wzgórza, połacie zastygłej lawy, wygasłe wulkany, a w końcu góry i lodowce. Region obfituje w jeziora i rzeki pełne łososi. Znajduje się tu wiele miejsc, które warto odwiedzić, między innymi gorące źródła Deildartunguhver koło Reykholt, krater Grábrók w pobliżu Bifröst i Hraunfossar, położony między Reykholt i Húsafell osobliwy szereg wodospadów spływających z formacji zastygłej lawy. W okolicy znajdziemy też wiele różnorodnych muzeów i ekspozycji.
Borgafjörður zamieszkuje około 3 500 osób, skupionych przede wszystkim w Borgarnes. Pozostali zamieszkują rejony wiejskie i farmy. W rejonie są też dwa kampusy uniwersyteckie w Bifröst i Hvanneyri i wioska Reykholt.

Miasteczko Borgarnes

Misteczko Borgarnes to handlowe i usługowe centrum rejonu Borgarfjörður.
Borgarnes znajduje się na przecięciu drogi do Snæfellsnes (nr 54) i drogi nr 1. Miasto leży na półwyspie Digranes, który według podań zapisanych w sagach został zasiedlony przez Wikingów już w IX wieku. Borgarnes zostało założone na początku XX wieku, a w połowie wieku przeżyło okres gwałtownego rozwoju. Obecnie zamieszkuje tu ok. 1 900 osób. Borgarnes słynie z okolicznego krajobrazu, złożonego z mniejszych i większych wzgórz otaczających półwysep. Niżej położona część miasta jest popularnym celem wycieczek. Warto przejść jeden ze szlaków wytyczonych wzdłuż wybrzeża i odwiedzić słynne ogrody Skallagrímsgarður. Jest też plac zabaw, basen, restauracje, muzea i majestatyczny kościół.

Centrum Osadnictwa w Borgarnes

Warte odwiedzenia – Centrum Osadnictwa leży w malowniczej nadbrzeżnej czesci Borgarnes, w samym sercu jednej z najsłynniejszych średniowiecznych opowieści islandzkich: Sagi o Egilu. W centrum obejrzeć można dwie wystawy: jedna z nich opowiada o dziejach osadnictwa na Islandii, a druga przedstawia graficznie przygody głównego bohatera sagi, wikińskiego wojownika i poetę Egila Skallagrímssona.
Centrum Osadnictwa to bardziej instalacja niż muzeum, a multimedia i techniki teatralne zostały tutaj użyte, by umożliwić odwiedzającym pełniejsze doświadczenie.
Przewodniki audio po wystawie dostępne są w 14 językach, takze w jezyku polskim.
Przejście jednej wystawy zajmuje około 30 minut.

Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem przez smartfon
Odwiedzający mogą pobrać na telefon bezpłatną aplikację, która poprowadzi ich przez najważniejsze miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia Sagi o Egilu. To doskonała okazja, aby zwiedzać samodzielnie, we własnym tempie. Aplikacja dostępna jest po angielsku, niemiecku, norwesku i islandzku.
Restauracja w centrum osadnictwa
W Centrum Osadnictwa znajduje się tez jedna z moich najbardziej ulubionych – jasna i przestronna restauracja, w której znajdziemy szeroki wybór smakowitych dań. Popularnością cieszy się bufet lunchowy złożony z zup, sałatek i domowego chleba. Wieczorami serwowane są dania z baraniny, ryb, a niekiedy nawet koniny.

Grábrók – stożek wulkaniczny, na ktory warto wejsc.

Grábrók to stożek wulkaniczny o wysokości 170 m położony przy drodze nr 1, w pobliżu Hreðavatnsskáli.
Grábrók to największy z trzech stożków położonych w obrębie szczeliny wulkanicznej, przez którą lawa z Grábrókarhraun wylewała się ponad 7 tysięcy lat temu. Na stożek można wejść wytyczonym szlakiem, a z wierzchołka rozciąga się panorama na dolinę Norðurárdalur i otaczające ją pasmo górskie. Podczas wizyty pamiętajmy, że to delikatne i chronione środowisko, i stosujmy się do obowiązujących zasad. Na tablicach przy parkingu znajdziemy informacje o kształtowaniu się stożka wulkanicznego i geologii regionu.

Północna część zachodniej Islandii – Dalir

Dalir (po islandzku „doliny”) to rejon stanowiący północną część zachodniej Islandii. Nazwa pochodzi od ciągnących się niemal w nieskończoność dolin otaczających miejscowość Búðardalur, główny ośrodek usługowy regionu. Búðardalur położone jest na brzegu fiordu Hvammsfjörður, przy drodze nr 60, łączącej drogę nr 1 z regionem Westfjords. Tak jak Hvalfjörður, region Dalir jest obszarem rolniczym, a większość mieszkańców zajmuje się hodowlą owiec. Liczba mieszkańców regionu wynosi około 670 ludzi.
Oprócz dolin tutejszy krajobraz kształtują góry, wzgórza, rzeki i piękne wybrzeże morskie, tworząc doskonały teren dla pieszej turystyki, wędkarstwa czy fotografowania. Piękną panoramę Breiðafjõrður widać z wielu miejsc w tej okolicy, szczególnie z wybrzeży Fellsströnd i Skarðsströnd (przy drodze nr 590).
Dalir ma za sobą bogatą historię. Według Księgi Osadnictwa, jako pierwsza osiedliła się tutaj odważna kobieta wikińska, zwana Auður djúpúðga (Auður o głębokim umyśle) w X wieku. Historie jej potomków zamieszkujących Dalir pojawiają się potem w sagach, zwłaszcza w Sadze rodu z Laxdalu. Odkrycie lądów położonych na zachodniej półkuli Ziemi również związane jest z historią Dalir, opisaną w Sadze o Eryku Rudym, zawierającej dzieje Eryka i jego syna, Leifa Erikssona. Mieszkali oni w Dalir, skąd wyruszyli, aby przepłynąć Atlantyk. Ich historii poświęcone jest muzeum w Eiríksstaðir, przy drodze nr 586 niedaleko Búðardalur.

Krosshólaborg to skaliste wzgórze położone poniżej Klofningsvegur, w pobliżu farmy Hvammur.
Na wzgórzu stoi majestatyczny kamienny krzyż, wzniesiony przez stowarzyszenie kobiet z Dalir na pamiątkę Auður djúpúðga (Aud o głębokim umyśle), która według sag miała być pierwszą mieszkanką tych okolic. Auður, w przeciwieństwie do innych osadników, była chrześcijanką i według Księgi o Zasiedleniu żyła w Hvammur. Oddawała się tam modlitwie i za jej sprawą wzniesiono tam wiele krzyży. Na Krosshólaborg znajduje się punkt widokowy, ławka i tablica informacyjna.

Dolina Ólafsdalur

W dolinie Ólafsdalur działała pierwsza szkoła rolnicza na Islandii, prowadzona przez Torfiego Bjarnasona.
Szkoła działała w latach 1880-1907. Do dziś widoczne są niektóre pozostałości po niej, między innymi piękny budynek szkoły. Rolnictwo rozwijało się w rejonie od 1907 do 1972 roku. W ostatnich latach dolina została urządzona na nowo przez stowarzyszenie Ólafsdalsfélagið. Celem stowarzyszenia jest ochrona tutejszego dziedzictwa i historii. Co roku w sierpniu odbywa się tu festiwal Ólafsdalshátið. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.olafsdalur.is.

Gudrunarlaug, basen geothermalny w Dalir

Według sagi Laxdaela, przy basenie geotermalnym w Laugar w Saelingsdalur zamieszkiwala kiedys Gudrun Osvifursdóttir. Basen jest wspomniany w sadze Sturlunga i wydaje się, że był czesto odwiedzany przez owczesnych mieszkancow.
Dawno temu, basen geotermalny został zniszczony podczas osuwiska. W 2009 r. w pobliżu miejsca, w którym prawdopodobnie znajdował się stary basen, zbudowano nowy basen o nazwie Gudrunarlaug.
W tym samym czasie powstała też przebieralnia, po islandzku nazywana „domem skromności”. Przyjemne miejsce aby zatrzymac sie na chwile relaksu w goaracyhc zrodlach.

 

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl