Zwiedzanie: co zobaczyć, gdzie iść, ciekawostki…

Westman Islands

Archipelag Vestmannaeyjar składa się z piętnastu wysepek położonych 9 kilometrów na południe od Islandii. Wyspy te znane są z zamieszkujących je kolonii maskonurów.

Miejsce to ma również ogromne znaczenie historyczne – pierwsi osadnicy pojawili się tu w roku 870. Byli nimi „ludzie z zachodu”, czyli grupa zbuntowanych, irlandzkich niewolników, która szukała schronienia po dokonaniu morderstwa  na swoim panu – Hjörleifurze Hróðmarssonie.
Irlanczycy zostali pierwszymi mieszkańcami wyspy – to od nich pochodzi również nazwa archipelagu (ang. Westman Islands, czyli „Wyspy Ludzi z Zachodu”). Kiedy przybrany brat Hjörleifura – Ingólfur Arnarson (pierwszy islandzki osadnik) – dowiedział się o zdradzie, znalazł morderców i wybił ich co do jednego.  Obecnie populacja Wysp Vestmannaeyjar liczy obecnie około 4 200 osób. Wiele z nich pracuje w dobrze prosperującej branży rybackiej, a okolica słynie z dużej floty kutrów rybackich. Ostatnimi laty otwarto wiele nowych pensjonatów, świetnych restauracji, lokalnych browarów z najlepszym piwem oraz ogólnie znacznie poszerzono ofertę dla odwiedzających wyspy gości. Na Wyspy Vestmannaeyjar można dostać się lotem z Reykjaviku lub promem linii Herjólfur, który wypływa z miejscowości Landeyjarhöfn. Prom ten kursuje kilka razy dziennie, a podróż trwa jedynie 30 minut.

Co zobaczyć podczas pobytu na wyspach:

Wyspa Heimaey
Największą z 15 wysepek w archipelagu  jest Heimaey (Wyspa Domowa). Jest ona także jedyną, która jest zamieszkana przez ludzi. Populacja wysp rosła na przestrzeni wieków aż do momentu, w którym zainteresowali się nimi algierscy piraci; w roku 1627 przybyli oni do Ræningjatangi (Mierzei Rozbójników) i zamordowali 40 osadników oraz porwali 250 kolejnych, co stanowiło ponad połowę ogólnej liczby ludności. Większość z nich skończyła jako egzotyczni niewolnicy w Imperium Osmańskim. Podobne najazdy Turków doprowadziły do całkowitej dewastacji kraju – prawo nakazujące zabicie każdego Turka, który pojawi się na wyspie zostało uchylone dopiero w roku 1970.

Największą tragedią dla wyspy był wybuch wulkanu Laki w centralnej Islandii, z którego pyły zniszczyły wyspę. Kolejną wielką tragedią był wybuch położonego na wyspie wulkanu Eldfell 23 stycznia 1973 roku. Potoki lawy zniszczyły dużą część Heimaey i zagroziły zatoce, w której mieści się port. Po zakończeniu erupcji przystąpiono do odbudowy osady, a do dziś można podziwiać rozległe pola lawowe i ciągle ciepły wulkan.

Muzeum Eldheimar
Kiedy wczesnym rankiem w styczniu 1973 roku na wyspie Heimaey doszło do wybuchu wulkanu, 400 domów (1/3 wszystkich budynków na wyspie) zostało pokrytych 2 milionami ton popiołów. Wiele lat później, na wyspie odkopano idealnie zachowany dom, który stanowi obecnie główną atrakcję Muzeum Eldheimar. Goście odwiedzający placówkę, której nazwę można przetłumaczyć jako „Światy ognia”, mogą podziwiać dramatycznie zatrzymane w czasie skutki tak ważnego historycznie wydarzenia oraz zapoznać się z historią okolicznych wulkanów podczas interaktywnej wystawy.
Dolina Herjólfsdalur
Dolina Herjolfsdalur posiada kształt podkowy, i została nazwana tak na cześć Herjólfura Bárðarsona – pierwszego osadnika, który przybył na Wyspy Vestmannaeyjar. Otoczona górami, stanowi bezpiczne schronienie i obecnie jest miejscem jednego z największych na Islandii letnich festiwali muzycznych. Odwiedzający mogą zwiedzić odkopane ruiny X-wiecznej farmy, która według legendy była kiedyś miejscem zamieszkania pierwszego osadnika. W roku 2006 odtworzono tutaj replikę przedstawiającą domniemany wygląd farmy. W dolinie znajduje się także dobrze wyposażone pole kempingowe.
Wulkan Eldfell
Podczas erupcji, do której doszło w 1973 roku, po wschodniej stronie wyspy Heimaey powstał ogromny stożek wulkaniczny o wysokości 221 m, któremu lokalni mieszkańcy nadali nazwę Eldfell, czyli „Góra Ognia”. Dzisiaj można wspiąć się na krater jego północną ścianą, i jest to wspaniała wycieczka, ale należy uważać bo w niektórych miejscach wulkan nadal jest wystarczająco gorący, by upiec chleb. Goście mogą wejść również na pole lawy o nazwie Eldfellshraun, na którym można znaleźć tabliczki oznaczające miejsca, w których niegdyś stały domy mieszkańców wyspy.
Cypel Storhofdi, domki maskonurów
Cypel Stórhöfði jest położony na południowym krańcu Wyspy Heimaey i cieszy się mianem najbardziej wietrznego miejsca w Europie. Znajduje się na nim stara stacja meteorologiczna, która działa od roku 1921. 2 grudnia 1929 odnotowano w niej najniższe ciśnienie atmosferyczne, jakie kiedykolwiek wystąpiło na lądzie. Wietrzna pogoda nie jest jednak jedyną cechą cypla – jest on znany także z bogactwa gatunków ptaków i stanowi dom dla największej na świecie kolonii maskonurów. Dla osób chcących pobyć w królestwie maskonurów wybudowano specjalny drewniany domek na skałach, z którego bezpiecznie można podglądać te przepiękne ptaki.
Formacja skalna: Kamienny Słoń
Ta niezwykła formacja skalna, która jest obowiązkowym punktem programu dla wszystkich gości odwiedzających Wyspy Vestmannaeyjar, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie klifów Halldórsskora na północno-zachodnim brzegu wyspy Heimaey. Przypomina swoim wyglądem ogromnego słonia zanurzającego trąbę głęboko w Atlantyku. Atrakcję tą najlepiej podziwiać z łodzi, gdyż wtedy można dokładnie przyjrzeć się bazaltowym skałom o niezwykle pomarszczonej strukturze, które rzeczywiście przypominają skórę słonia. Wycieczki łódkami (Ribsafari) odbywają się od kwietnia do końca sierpnia.
Akwarium Saeheimar – dom maskonura Totti
Podczas wizyty na wyspach Westman Islands, koniecznie należy odwiedzić akwarium i żyjącego tam, udomowionego maskonura o imieniu Totti! Totti to jedyny maskonur w Islandii, z którym można się zaprzyjaźnić , bo od wielu lat żyje w bliskim otoczeniu ludzi .
W akwarium znaleźć też można wspaniale okazy żyjących w okolicznych wodach , morskich stworzeń oraz wystawę innych (poza maskonurami), ptaków czy zwierząt zamieszkujących wyspy. Akwarium od wielu lat stanowi znaczną część kultury Vestmannaeyjar. Dzieci, które zawsze uważają muzeum i spotkanie z maskonurami za przygodę, później przychodzą tu jako uczniowie pracujący nad projektami naukowymi. W późniejszym czasie wracają tu ze swoimi dziećmi i wnukami. Małe i urocze akwarium zawsze zajmowało szczególne miejsce w sercach wyspiarzy.
Wyspa Surtsey
W kategoriach geologicznych, Wyspy Vestmannaeyjar są uważane za niemowlęta – najstarsza z nich wyłoniła się jako stożek podmorskiego wulkanu ponad 10 tysięcy lat temu. Najmłodszą wyspą jest Surtsey – pojawiła się ona na powierzchni morza w wyniku serii dramatycznych, trwających 4 lata erupcji, które rozpoczęły się w roku 1963. Dzięki dobrze prosperującej społeczności rybackiej oraz flocie 60 kutrów, gospodarka wyspy Heimaey radziła sobie bardzo dobrze. Ta sama flota umożliwiła też bezpieczną ewakuację całej populacji (liczącej wtedy 5 tysięcy osób) podczas erupcji wulkanu, do której doszło w styczniową noc 1973 roku. Wulkan pozostawał aktywny aż do lipca tamtego roku i pokrył 30% miasta lawą i pyłem – powiększając wyspę o 230 milionów metrów sześciennych materiału wulkanicznego.

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl