WSCHODNIA ISLANDIA

Zwiedzanie: co zobaczyć, gdzie iść, ciekawostki…

Ze względu na swoje odległe położenie, wschód Islandii zawsze przyciągał bardziej wprawionych wędrowców.

Obszar ten leży w bardzo dużej odległości od Reykjavíku, ale jest idealny dla osób interesujących się pradawnymi krajobrazami polodowcowymi. Nikt, kto odwiedzi tę niezwykle piękną część kraju, na pewno się nie zawiedzie.
To obszar pełen cudów natury, takich jak charakterystyczne dla Islandii wodospady, góry, pustynie, gorące źródła czy fiordy, których rozmiary są ogromne. Tylko tutaj, we wschodniej części Islandii, napotkać możemy stada przepięknych dzikich reniferów. Tutejsze góry są strome, a fiordy bardzo okazałe. Na wschodzie znajduje się o wiele więcej terenów zielonych dzięki zrealizowaniu przez Islandczyków planów ponownego zalesiania. Poza różnorodnym i kontrastującym krajobrazem wschód Islandii charakteryzuje się bogactwem naturalnych przystani, urokliwych, malutkich wiosek rybackich oraz różnorodnością gatunków ptactwa, z których najciekawsze to pardwa górska i jej niezwykle ceniony naturalny wróg, białozór, oraz maskonur. We wschodniej Islandii znajduje się również największy w kraju las, Hallormsstaður.

Miejsca, które polecam odwiedzić, we wschodniej cześć Islandii:

Miasteczko Djupivogur i wyspa Papey
W tej malowniczej wiosce rybackiej na krańcu półwyspu położonego na wschodnim wybrzeżu regularnie pojawiają się wędrujące renifery, a czasem pokazują się ciekawe świata foki. Nad wioską wnosi się jedna z najbardziej zachwycających gór Islandii, wysoka na 1 069 m Búlandstindurs, której piramidalny kształt okoliczni mieszkańcy z dumą wybrali na symbol wioski Djúpivogur. W wiosce warto zobaczyć też kolekcję kamiennych jaj w Gledvik. Każde z 34 jaj reprezentuje inny gatunek ptaka.
Z Djúpivogur warto również popłynąć na wyspę Papey czyli Wyspę Mnicha, którą na długo przed zasiedleniem przez Islandczyków zamieszkiwali mnisi z Irlandii. Poza licznymi artefaktami, odkrytymi w okolicznych wykopaliskach, można zobaczyć tu różne gatunki ptaków. Szczególnie warto zobaczyć tętniące życiem środowisko naturalne urii i maskonurów. Zresztą obserwowanie ptaków jest o wiele prostsze niż wypatrywanie tajemniczych Huldufólk (Ukrytych ludzi), którzy według legendy zamieszkują potężne skały Kastali.
Wyspa Skrudur
Skrúður to porośnięta trawą wyspa leżąca w pobliżu fiordu Fáskrúðsfjörður. Na wyspie znajdują się największe we wschodniej Islandii jaskinie Skrúðhellir zamieszkiwane przez rosnącą populację ptaków i mitycznego giganta, Skrúðsbondiego. Jaskinie są również schronieniem dla dzielnych rybaków, którzy odpoczywają tu przed kolejną wyprawą w morze.
Francuskie miasteczko Fáskrúðsfjörður
Choć w tym niewielkim miasteczku rybackim (nazywanym również Búðir) roi się od znaków z napisami po islandzku i francusku, nie martw się: wciąż jesteś w Islandii! W XVII wieku pojawili się tu francuscy rybacy, których do przeprowadzki na wschód Islandii skłoniła ogromna liczba pływających tu dorszy. Uwaga, jeśli ktoś myśli ze mieszkańcy miasteczka porozumiewają się w języku francuskim, jest w wielkim błędzie. Prośba o rozmawianie w języku angielskim.

Stuðlagil kanion, najpiękniejsze formacje bazaltowe w Islandii

Studlagil

W dolinie Jökuldalur (Dolinie Lodowca) we wschodniej Islandii znajduje się cud natury, o którym do niedawna prawie nikt nie wiedział. Przez długi czas zakrywała go woda aż do momentu, gdy po budowie elektrowni wodnej Kárahnjúvirkjun poziom wody w zasilanej lodowcem rzece Jökulsá á Dal (zwanej też po prostu Jökla) bardzo spadł. Odsłonięte dzięki temu bazaltowe słupy – bo to o nich mowa – stanowią część kanionu Stuðlagil i są jednymi z największych i najpiękniejszych formacji bazaltowych na całej Islandii.
Do kanionu Stuðlagil można dostać się na dwa sposoby. Aby dojechać od strony zachodniej, należy skręcić z drogi nr 1 na południe, w drogę nr 923 i jechać nią około 19 km do farmy Grund. Tam znajdziemy miejsce do zaparkowania samochodu i schody prowadzące do krawędzi liczące około 200-250 metrów czyli około 3 minut marszu. Na ich końcu czeka nas wspaniały widok w dół na kanion i bazaltowe słupy. W czasie zejścia po schodach należy zachować ostrożność bo mimo że schody są krótkIe, są dość strome. Wizyta w kanionie od strony zachodniej nie wymaga długiego spaceru, jednak od tej strony nie zejdziemy do samego kanionu.

Aby dostać się do wnętrza Stuðlagil i do płynącej nim rzeki, należy zacząć od wschodniej strony. W tym celu jedziemy do mostu przy farmie Klaustursel, również drogą nr 923 około 14 km od drogi nr 1. Samochód należy zostawić na parkingu po północnej stronie mostu. Następnie pieszo przekraczamy most i idziemy szlakiem około 5 km do miejsca, w którym możemy zejść do kanionu. W tym miejscu należy zachować ostrożność, ponieważ powierzchnia skał i kamieni może być bardzo śliska. Po drodze, około 2 km od mostu, mijamy wspaniały wodospad zwany Stuðlafoss. Cała trasa liczy trochę ponad 10 km a jej przejście zajmuje około 3 godzin, wliczając w to postoje przy wodospadzie i w kanionie Stuðlagil.
Niezależnie od trasy, którą się wybierze, należy pamiętać, że przyroda w tej okolicy jest bardzo delikatna. Kanion Stuðlagil dopiero od niedawna jest dostępny dla turystów i mimo jego rosnącej popularności i rosnącego ruchu, prace nad pełnym przystosowaniem szlaku nie zostały jeszcze w całości ukończone. W związku z tym uprasza się odwiedzających o okazanie szacunku otaczającej przyrodzie i zachowanie czystości. W okresie od 1 maja do 10 czerwca stada gęsi krótkodziobych zlatują się do wąwozu aby łączyć się w pary i składać jaja. W tym czasie prosi się odwiedzających, aby trzymali się oznakowanych szlaków i nie płoszyli ptaków. Stuðlagil to zdecydowanie miejsce warte odwiedzin, kiedy planujesz objechać Islandię dookoła.

Studlagil
Vök Baths – relaks w gorących basenach unoszących się na zimnym jeziorze.
Vök Baths to miejsce geotermalne położone nad pięknym jeziorem Urriðavatn we wschodniej Islandii. Vök Baths znajduje się zaledwie 5 kilometrów na północny zachód od Egilsstaðir, miasta zwanego stolicą wschodniej Islandii.

Vök Baths to wyjątkowe gorące źródła , gdzie można spędzić czas relaksując się w pływających basenach z niesamowitymi widokami na resztę jeziora i okolic. Całkowicie „zanurz się„ w niepowtarzalnym i nietkniętym krajobrazie Islandii i stań się jednością z przyrodą – to zdanie najlepiej opisuje to wspaniałe miejsce.

Vök Baths to także jedyne miejsce w Islandii , gdzie gorąca woda jest tak czysta, że można ją pic ze źródła . W porównaniu do reszty kraju, we wschodniej Islandii jest stosunkowo niewiele gorących źródeł, co sprawia, że Vök jest atrakcją, której nie można przegapić!

Vök Baths
Egilsstadir
Egilsstadir
Choć Egilsstaðir to stosunkowo młode miasto, uważa się je za stolicę wschodniej Islandii. Miasto powstało w 1947 r. i miało służyć jako ośrodek usługowy i handlowy oraz miejsce kształcenia mieszkańców nadmorskich wiosek położonych nad fiordem Eastfjords. Dziś w mieście prosperuje wiele firm, w tym oddziały największych spółek w kraju, oraz tętniące życiem lotnisko. Egilsstadir to doskonały punkt na dłuższy postój, ponieważ latem pogoda jest tutaj zdecydowanie lepsza , w porównaniu z resztą kraju. Wysokie temperatury , dużo słońca, oraz przepiękne widoki sprawiają ze czujemy się tutaj jak na wakacjach. Egilsstadir jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania północnej oraz południowej części Islandii.
Hengifoss
Hengifoss
Hengifoss

Imponujący wodospad o wysokości 118 m, trzeci pod względem wielkości w Islandii. Największe wrażenie robią bazaltowe ściany przetykane pasami czerwonej gliny. Gdy woda spływa z mniejszą siłą, można wspiąć się po kamieniach za ścianą wody i zobaczyć, co kryje znajdująca się tam niewielka jaskinia.

Dodatkową atrakcją – mniej więcej w połowie drogi – do wodospadu Hengifoss jest mniejszy, trzydziestometrowy wodospad Litlanesfoss otoczony wspaniałymi, wysokimi kolumnami bazaltowymi, jednymi z najwyższych na Islandii.

Hengifoss
Dolina Fljotsdalur
Dolina Fljótsdalur jest pełna bujnych, zielonych lasów położonych nad legendarnym jeziorem oraz wielu innych okazałych miejsc o niezwykłych walorach estetycznych. Na południowym zachodzie nad doliną górują wyżyny Fljótsdalsheiði – po których wędrują dzikie renifery – oraz góra Snæfell o wysokości 1 833 m ze szczytem pokrytym śniegiem, czwarty najwyższy szczyt Islandii.
Jezioro Lagarfljot i pradawny wąż Lagarfljotsormurinn
Do tego głębokiego, wijącego się jeziora spływają wody rzeki Jökulsá í Fljótsdal, która powstała w wyniku topnienia lodowca. Jezioro rozciąga się od południowo-zachodniej części doliny aż do mostu między Egilsstaðir i Fellabær, a następnie przechodzi w płynącą na północny wschód, długa rzekę o tej samej nazwie. Miejscowe legendy głoszą, że podobnie jak w szkockim Loch Ness mieszka tu potwór – olbrzymi wąż Lagarfljótsormurinn. W 2012 roku , mieszkający obok jeziora farmer nagrał film na którym widać potwora. Uprasza się wszystkich odwiedzających , którzy zobaczą i uwiecznią pradawnego stwora na zdjęciu bądź filmie o przesyłanie dowodów na maila: monster@egillstadir.is

Legenda o wężu z Lagarfljót

Legenda o wężu po raz pierwszy pojawia się w kronikach w 1345 roku. Jego pojawienie się miało zwiastować wielkie wydarzenia takie jak klęski żywiołowe. Wąż żyje ponoć w Lagarfljót, słodkowodnym jeziorze utworzonym poniżej poziomu morza przez wodę spływającą z lodowców. Woda w jeziorze jest bardzo mało przejrzysta ze względu na zamulenie. Według opisów zamieszkujący ją potwór ma być dłuższy od autobusu, liczyć około 12 metrów i miano widywać go nieraz również poza jeziorem, zwiniętego na brzegu lub pełznącego wśród drzew.
Jest to potwór posiadający kilka garbów, a nie zwykły wąż, tak jak na przykład potwór z Loch Ness.
Według ludowej tradycji zapisanej przez Jóna Árnasona, potwór miał wyrosnąć z małego robaka. Legenda głosi, że mała dziewczynka, mieszkająca w pobliżu jeziora, otrzymała w podarku od matki złoty pierścionek. Zapytała, co powinna z nim zrobić, na co matka poleciła jej włożyć go do skrzyni i położyć na nim robaka, tak aby pierścień rósł wraz z nim. Po kilku dniach okazało się jednak, że robak urósł do takich rozmiarów, że wyważył wieko skrzyni. Przerażona dziewczynka wyrzuciła go razem z pierścieniem do jeziora, gdzie wąż nadal rósł i terroryzował okolic, plując jadem i zabijając ludzi i zwierzęta.

Wschodnia Islandia legenda o wężu
Skriðuklaustur – dom i muzeum pisarza Gunnara Gunnarssona
Skriðuklaustur to przepiękny dom o pokrytym darnią dachu. Tu wychował się słynny islandzki pisarz, Gunnar Gunnarsson. Dwukondygnacyjny budynek zaprojektowany przez niemieckiego architekta Fritza Högera i wybudowany w 1939 r. jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej odwiedzanych budowli w okolicy. Dziś w domu znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości Gunnarssona. To również idealne miejsce na krótką przerwę.
Tereny leśne : Hallormstaðarskógur
Hallormsstadaskogur

Las Państwowy Hallormsstadaskogur

Tereny zarządzane przez Islandzką Służbę Leśną to tak zwane Lasy Państwowe. Znajdują się we wszystkich częściach kraju i są otwarte dla każdego, przez cały rok. Wiele z nich jest łatwo dostępnych i wyposażonych w rozmaite udogodnienia dla miłośników spędzania wolnego czasu w naturze. Są też i takie, do których dostać się można tylko po wspinaczce na dość strome zbocza lub do których dojechać można tylko samochodem terenowym.
Można dowiedzieć się więcej o islandzkich lasach na stronie:

skogur.is/english
(strona jest w języku angielskim)

Islandzka Służba Leśna zajmuje się badaniami i rozwojem, edukacją w zakresie leśnictwa i rolnictwa, ochroną i zarządzaniem Lasami Państwowymi na Islandii. Główna siedziba agencji mieści się w Egilsstaðir, stacja badawcza w Mógilsá niedaleko Reykjavíku, a w całym kraju znajdują się agencje regionalne.

Hallormsstadaskogur

Las Państwowy Hallormsstaður to jeden z największych lasów na Islandii. Zajmuje powierzchnię 740 hektarów . W środku obszaru leśnego położona jest jedyna na Islandii miejscowość w pełni otoczona lasem. Ze względu na zróżnicowany krajobraz Hallormsstaður stanowi popularne miejsce do rekreacji. W lesie znajduje się ponad 40 km oznakowanych szlaków i ścieżek, arboretum, dwa kempingi, miejsca do pikników i hotel. Można tez zarezerwować sobie przejazd 4×4 ATV godzinny lub dłuższy z angielskojęzycznym przewodnikiem. Więcej informacji znaleść można na stronie https://www.easthighlanders.com/

Historia

Pozostałości brzozowego lasu na farmie Hallormsstaður w 1905 roku zostały objęte ochroną, stając się pierwszym lasem państwowym na Islandii. Las brzozowy zajmuje obecnie około 350 hektarów z pierwotnie wyznaczonego obszaru, na kolejnych 200 hektarach posadzono wiele innych gatunków drzew. W późniejszym czasie do lasu przyłączono dodatkowe tereny na północy i południu, które zostały zalesione lub pozostawione do naturalnej regeneracji. W całym Hallormsstaður znaleźć można 85 gatunków drzew z ponad 600 miejsc na świecie!

Naturalne atrakcje

Las Hallormsstaður zapewnia pożywienie, schronienie i miejsce do gniazdowania wielu gatunkom ptaków. Przez cały rok zamieszkują go czeczotki, strzyżyki, mysikróliki, pardwy i kruki. W lecie pojawiają się droździki, bekasy i świergotki łąkowe, a także słonki i pliszki. Oprócz ptaków w lesie napotkać możemy wiele gatunków roślin, można też zbierać jagody i grzyby. Z grzybów znajdziemy maślaki i koźlarze, a z owoców maliny i porzeczki. Charakterystycznym elementem leśnego krajobrazu są przejrzyste strumienie z czystą, nadającą się do picia wodą.

Kąpiele leśne

Shinrin-yoku to nazwa japońskiej sztuki “leśnych kąpieli”, spokojnych, refleksyjnych spacerów po lesie, które pozwalają człowiekowi połączyć się na nowo z naturą i pomagają obniżyć poziom stresu, poprawić nastrój, a nawet wzmocnić układ odpornościowy. Ten sposób aktywnej medytacji jest oficjalnie uznawany przez japoński rząd od 1982 roku i aktywnie promowany przez japońskich leśników jako sposób na poprawę jakości życia. Praktykowanie kąpieli leśnych może być naturalną drogą radzenia sobie ze stresem i lękiem. Aby zacząć samemu uprawiać shinrin-yoku, wybierz miejsce, które będzie odpowiednie dla twojej kondycji. Nie decyduj się na zbyt wymagającą i długą trasę – według zaleceń, w ciągu czterech godzin powinno się przejść najwyżej 5 kilometrów. Nie chodzi tu przecież o trening wytrzymałościowy. Zatrzymuj się kiedy poczujesz, że potrzebujesz odpocząć i znajdź miejsce, w którym można usiąść na trochę i poczytać książkę albo po prostu popatrzeć na drzewa. Warto wziąć ze sobą wodę lub zieloną herbatę. Poleca się także, aby, jeśli to możliwe, leśną „kąpiel” zakończyć prawdziwą kąpielą w gorących źródłach.

(Źródło: Los Angeles Times oraz islandzka służba leśna )

Hallormsstadaskogur

Szlaki turystyczne lesie Hallormsstaður

Będąc w lesie warto pospacerować po specjalnie oznaczonych szlakach. Prawie przy każdym wejściu do lasu znaleść możemy mapki turystyczne, w których mamy opisy wszystkich ścieżek . Poniżej opis kilku z nich.

Szlak żółty – 3 km – The Part

Szlak zaczyna się na przydrożnym parkingu and strumieniem Hafursá i prowadzi w górę żwirową drogą przechodzącą pod linią wysokiego napięcia a następnie podążającą wzdłuż niej.Przez lasek modrzewiowy należy skręcić w lewo do skrzyżowania na którym znowu skręcamy w lewo, aby dotrzeć do punktów widokowych, z których rozciąga się panorama na las. Następnie idziemy w dół wzdłuż strumienia Hafursá i brzegu jeziora Lagarfljót (duże jezioro). Wchodzimy w las i kierujemy się w dół do żwirowej drogi, z której wyruszyliśmy.

Niebieski szlak – 5 km – Pagórki

Szlak zaczyna się przy dawnej szkole gospodarstwa domowego, mija wypiętrzenie skalne nazywane Starą Kobietą i wiedzie przez las w kierunku północnym. Przechodzi przez Płaski Las, który jest wysoką (jak na islandzkie warunki) brzeziną i dochodzi do Sokolego Urwiska, z którego rozciąga się piękny widok na las. Następnie idziemy w dół przez las świerkowy i wychodzimy na otwartą przestrzeń, gdzie kiedyś znajdowała się farma Ormsstaðir. Stąd szlak wiedzie z powrotem do punktu początkowego.

Pomarańczowy szlak – 7 km – Mokradła Hallormsstaður

Stosunkowo prosty i niewymagający szlak prowadzący od lasu Hallormsstaður do farmy Geirólfsstaðir znajdującej się w dolinie na wschód od lasu. Szlak początkowo pokrywa się z niebieskim, następnie podąża wzdłuż dawnego szlaku konnego pod urwiskami nad lasem i dochodzi do bagien. W pogodny dzień szlak obfituje w górskie panoramy.

Brązowy szlak – 2 km – Las przydrożny

Szlak startuje z północnego krańca kempingu Höfðavík i prowadzi poniżej głównej drogi nad brzegiem jeziora Lagarfljót (duże jezioro) przez stary brzozowy las, ten sam, który znajdował się tu już w 1905 roku. Przecinamy drogę przy stawie Kliftjörn i idziemy w górę przez brzozowy i świerkowy las do niebieskiego szlaku.

Błękitny szlak – 1,5 km – Kemping Atlavík – Arboretum – Sklep

Szlak prowadzi w górę po stromym zboczu o kempingu w Atlavík i wzdłuż ścieżki do arboretum. Stamtąd ścieżka prowadzi do sklepu przy drodze. Można również przejść przez kemping Höfðavík do brązowego szlaku.

Jasnozielony szlak – 4 km – Klify Hallormsstaður

Aż do klifów szlak pokrywa się z pomarańczowym, następnie odbija w prawo, przechodzi pod klifami i zawraca. Po drodze przechodzimy przez duże rumowisko skalne, na którym rośnie większość lasu.

Biały szlak – 1,8 km – Pasmo

Remba, lub Pasmo, to stary szlak prowadzący przez przełęcz do sąsiedniej doliny. Uważany jest za dość trudny. Zaczyna się obok gimnazjum i od początku jest dość stromy. Podchodzimy nim do klifu a następnie do wodospadu Jagnięcia wysokiego na 21 metrów. Nieco dalej w górę strumienia docieramy do tamy gromadzącej wodę na użytek elektrowni wodnej, która działała tu od 1936 do 1955 roku. Należy zachować ostrożność, bo dalej szlak prowadzi wzdłuż niewielkiego kanionu po czym wraca tą samą drogą.

Czerwony szlak – 1,5 km – Zagroda Atlavík

Szlak zaczyna się przy głównej drodze, prowadzi przez zbiorowisko 20-metrowych modrzewi zasadzonych w 1937 roku i ruiny zagrody dla koni z czasów Wikingów. Dalej idziemy przez kolejne zbiorowiska starych drzew, w tym sosny wydmowe i daglezje zielone posadzone w 1940 roku. Mijamy też niezwykle prosty modrzew z 1957 roku. Szlak kluczy przez las po czym dochodzi do drogi naprzeciw arboretum.

Purpurowy szlak – 200 m – The Partglacier Stream

Krótka ścieżka od głównej drogi do miniaturowego arboretum, w którym rosną między innymi świerki i kosodrzewiny zasadzone w 1908 roku i drzewa rozmaitych gatunków zasadzone w 1963 roku, wśród nich jodły górskie, świerki Engelmanna, choiny zachodnie, świerki białe, daglezje zielone, świerki chińskie, sosny wydmowe i żywotniki olbrzymie. Wzdłuż szlaku napotkamy też niezwykle okazałe (jak na warunki Islandii) sosny zwyczajne.

Żółty szlak – 850 m – Light River Slope

Szlak wiedzie od leśnej drogi przez zbiorowiska sosen syberyjskich, sosen wydmowych i świerków białych do 16-metrowego wodospadu. Po północnej stronie szlaku możemy zobaczyć jeden z najprościej rosnących modrzewi w lesie.

Pomarańczowy szlak – 2 km – Wodospady Sellækur

Punkt początkowy szlaku znajduje się około 200 m w kierunku południowo-wschodnim od parkingu przy Guttormslundur. Stąd idziemy w górę wzdłuż strumienia Sellækur, mijając kilka malowniczych wodospadów. W najwyższym punkcie dochodzimy do ruin zagrody Tittlingssel. Następnie schodzimy przez las modrzewiowy w stronę drogi i parkingu.

Źródło : mapa turystyczna – Hallormstaður National Forest

 

Hallormsstadaskogur
Muzeum Bustarfell
Bustarfell to dobrze zachowane , XIX domy wiejskie, o rzucającej się w oczy czerwonej elewacji i dachach pokrytych darnią. Obecnie mieszczą się w nich muzeum, kawiarnia oraz używana od czasu do czasu sala koncertowa. Odwiedzających muzeum zabiera się w podróż po historii rolnictwa i zmian w sposobie życia od początku XVIII w. do połowy XX w. Większość tutejszych eksponatów jest bardzo charakterystyczna i pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało życie na wsi w danych czasach.
Borgafjordur Eystri
W pobliżu opustoszałych zatok u podnóża fiordu Borgafjörður Eystri znajduje się wiele szlaków turystycznych, takich jak tajemniczy szlak górski prowadzący przez Stórurð, który obfituje w kolory i zapierające dech w piersiach widoki, czy malowniczy szlak nad zatoką Brúnavík z urokliwymi riolitowymi plażami. Tutaj także znajduje się najlepsze miejscew Islandii do obserwacji maskonurów, które są dosłownie wszędzie i chętnie pozują do zdjęć.
borgarfjordur eystri
Stare Islandzkie Gospodarstwo Saenautasel
Saenautasel to niezwykłe, odrestaurowane gospodarstwo porośnięte darnią, położone na odległych wrzosowiskach Jokuldalsheidi. W sąsiedztwie gospodarstwa znajduje się jezioro i mnóstwo przepięknej zieleni. Całe miejsce zdaje się pochodzić z innych czasów. Gospodarstwo powstało w 1843 r. i funkcjonowało aż do 1943 r. z wyłączeniem lat 1875-1880, kiedy to nie nadawało się do zamieszkania po wybuchu wulkanu Askja.
Miasteczko Vopnafjordur
Założone w XIX w. malownicze miasteczko Vopnafjörður, położone na północno-wschodnim wybrzeżu Islandii, zachwyca pięknymi wodospadami, klifami i czarnymi plażami. Miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a jego powstanie i rozwój są nieodłącznie związane z połowem i przetwórstwem ryb. Głównymi punktami krajobrazu są trzy bujnie porośnięte doliny, Selárdalur, Hosárdalur i Vesturárdalur, poprzecinane rzekami Hofsá i Selá, które są jednymi z najbardziej obfitujących w łososie rzek w Islandii. Każdego roku łapie się tu około 2,5 tysiąca sztuk łososi! To idealne miejsce dla zapalonych wędkarzy.
Gerpir
Najbardziej wysunięty na wschodzie punkt Islandii. Skała wystająca tutaj z wody na poziom ponad 661 metrów, pojawiła się ok. 12 milionów lat temu i jest uznawana za jedną z najstarszych formacji skalnych w Islandii.
Seydisfjordur i tęczowa ulica
Seydisfjordur to przepiękne miasteczko położone we wschodniej części Islandii. Ze względu na swoje odosobnienie, to miejsce w którym można by rzec „czas stanął”. Sedisfjordur położone jest przy cudownym fiordzie z mnóstwem wodospadów wkoło. Do miasteczka wiedzie stroma górska droga , z której podziwiać można spektakularne widoki. Do starego kościółka w centrum miasta przylega „tęczowa ulica”, najczęściej fotografowane miejsce w tej części Islandii.
Seydisfjordur
Spacer do opuszczonej farmy w gospodarstwie Kleif
Będąc w na wschodzie warto wybrać się na przyjemną wędrówkę po opuszczonym gospodarstwie Kleif, gdzie podziwiać można przepiękną dzika naturę . Odważni mogą spróbować swoich sił w holowaniu się przez rzekę Jökulsá tradycyjną kolejką linową. Względnie łatwa, 3-4-godzinna wędrówka, która rozpoczyna się w centrum Wilderness, a kończy się w Kleif jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu podczas dłuższego pobytu we wschodniej części Islandii.
East Iceland

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl