SNAEFELLSNES

Zwiedzanie: co zobaczyć, gdzie iść, ciekawostki…

Półwysep Snaefellsnes położony w zachodniej części Islandii, zaledwie kilka godzin jazdy od Reykjaviku, jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych miejsc w Islandii.

“Islandia w pigułce” czyli Snaefellsnes posiada wszystko, co ma do zaoferowania Islandia na tak małym obszarze (długość półwyspu to ok. 90 km): piękne lodowce, pola lawy, niesamowite formacje skalne, jaskinie, czarne i złote plaże, wspaniałe ptactwo, urocze wioski rybackie i piękne góry. Snaefellsnes  odwiedziłam niezliczoną ilość razy i za każdym razem, miejsce to zaskakuje mnie  od nowa.  Półwysep Snaefellsnes  to wyjątkowa okolica, której nie możecie  ominąć, jeśli planujecie  odwiedzić Islandię.

Co warto zobaczyć podróżując po półwyspie Snaefellsnes:

Park narodowy – Snæfellsjökull
Ten park narodowy był pierwszym założonym w Islandii i jest jedynym parkiem w kraju, rozciągającym się od wybrzeża do gór. Główną atrakcją jest tu majestatyczny lodowiec i wulkan Snæfellsjökull, znany jako jedno z siedmiu wielkich centrów energetycznych Ziemi i punkt startowy Podróży do wnętrza Ziemi Juliusza Verne’a. Wycieczki na lodowiec można rezerwować w Arnarstapi. W parku można podziwiać kratery wygasłych wulkanów, jaskinie, pokryte mchem pola lawy, plaże i nadmorskie urwiska, pełne dzikiego ptactwa.
Bazaltowe formacje w Gerduberg
Jadąc w stronę Arnarstapi, warto zatrzymać się, by podziwiać niesamowite formacje kolumn bazaltowych, które swoimi doskonałymi proporcjami mogą niejedną osobę wprawić w stan zadziwienia. Ten twór natury, wygląda dosłownie jak jakieś pozostałości po obwarowaniu zamku. Droga wijąca się kawałek dalej , poprowadzi nas do wspaniałych pól lawy i niedużego ukrytego w skałach wodospadu. Stąd też rozciąga się przepiękny widok na okolicę.
Obserwacja fok – Ytri Tunga
Przepiękna „żółta” plaża w pobliżu opuszczonej farmy Ytri Tunga znana jest z kolonii fok. Foki są przyjazne i ciekawe, wspinają się na skały w pobliżu piaszczystej plaży i chętnie pozują do zdjęć. Czasami trzeba być cierpliwym i poczekać na nie chwilkę. Najlepszy czas na oglądanie fok to czerwiec i lipiec, ale podczas zimowych miesięcy też możemy je tutaj spotkać .
Czarny Kościół Budir
Przepięknie położony mały, drewniany, czarny kościółek , jest jednym z najczęściej fotografowanych kościołów w Islandii. I nie bez powodu. Kościół Budir jest pięknym i minimalistycznym obiektem umieszczonym w szorstkiej naturze Islandii, gdzie czarny kolor stanowi wspaniały kontrast z często pochmurnymi górami w tle. Obok kościółka znajduje się cmentarz i ścieżka którą możemy dotrzeć do wspaniałej piaszczysto – kamiennej plaży.
Arnarstapi
Ta czarująca wioska na południe Snæfellsjökull urzeka niezwykłymi bazaltowymi kolumnami, jaskiniami, formacjami urwisk i piękną naturalną przystanią. Z wioski widać słynny lodowiec Snæfellsjökull i sąsiadującą z nim górę Stapafell. Podczas sezonu lęgowego pobliskie klify stanowią dom dla niezliczonych gatunków ptaków, w tym dla imponującej rybitwy popielatej. Odwiedzający ten region mogą przejść ścieżką z niewielkiej przystani wzdłuż wybrzeża lub wybrać się na wycieczkę liczącym 2,5 km szlakiem przez widowiskowe pola lawy pomiędzy Arnarstapi i Hellnar. Wypatruj rzeźby Bárðura Snæfellsása, obrońcy półwyspu Snæfellsnes, który czuwa nad klifami Arnarstapi.
Klify Londrangar
Przemieszczając się wzdłuż wybrzeża, ok. 12 minut jazdy od Hellnar, natkniemy się na wystające z morza bazaltowe wulkaniczne skały , które swoim wyglądem przypominają dwa Trole.
Londrangar i wzgórze Svalthufa to pozostałości krateru, który został erodowany do obecnego kształtu przez morze.
Wzgórza nigdy nie zamieszkano, czy tez nie prowadzono tam żadnych upraw, ponieważ uważa się , ze miejsce to jest domem elfów żyjących w okolicy.
Młodsze pola lawy otaczają ruiny starego krateru. Wyższa ze skał (75 m) została po raz pierwszy zdobyta w 1735 roku, a niższa (61 m) w roku 1938.
Poniżej wzgórza znajduje się klif Thufubjarg, gdzie według legendy poeta Kolbeinn Joklaskald miał spotkanie z Diabłem. Na klifach swoje gniazda mają maskonury i fulmary.
Jaskinia Vatnshellir
Niedaleko klifów Londrangar , ok. 10 minut jazdy od Hellnar , znajduje się niesamowita, mająca ponad 8000 lat , jaskinia wulkaniczna. Czas zwiedzania Vatnshellir to ok. 1,5 h , 35 m pod powierzchnią ziemi , gdzie podziwiać można niesamowite kolory i formacje lawy. Do najgłębszego miejsca w jaskini prowadzą, długie, kręcone schody. Polecam odwiedzić Vatnshellir, jeśli ktoś ma ochotę na niewiarygodną podróż w głąb ziemi . Jaskinię można zwiedzać z przewodnikiem od maja do października za niewielka opłatą.

Djúpalónssandur og Dritvík

Djúpalónssandur to piękna piaszczysta plaża otoczona niesamowitymi formacjami skalnymi, pokryta rozsianymi po niej czarnymi kamieniami, które podobno mają mieć lecznicze właściwości.
Na miejscu plaży znajdowała się niegdyś dobrze prosperująca wioska rybacka, w której rybacy mieli pokazywać swą siłę podnosząc cztery głazy, które do dziś znajdują się na plaży. Dzisiejsi turyści mogą więc również spróbować swych sił. Głazy noszą imiona Fullsterkur (pełna siła, waga 154 kg), Hálfsterkur (połowa sily, waga 100 kg), Hálfdrættingur (słabeusz, waga 54 kg) i Amlóði (bezużyteczny, waga 23 kg).
W 1948 roku brytyjski trawler Epine GY 7, płynący z Grimsby, rozbił się na plaży, a z 19-osobowej załogi uratowało się jedynie pięciu marynarzy. Stalowe fragmenty statku są wciąż rozrzucone po plaży.
Ślady wraku i innych aktywności na niegdyś ruchliwej plaży wciąż można tutaj dostrzec, co doprowadziło do powstania historii o tym, że plaża jest nawiedzona.
Z Djúpalónssandur wiedzie szlak o długości 1 km do zatoku Dritvík. Od połowy XVII do XIX wieku w zatoce mieściła się jedna z największych osad rybackich w kraju, z której w sezonie wypływało w morze 60-70 statków.

Krater wulkaniczny Saxholl
Saxholl to wulkaniczny krater – jeden z wielu w tej części półwyspu Snaefellsnes, na który łatwo się wspinać, ponieważ prowadzą do niego wygodne metalowe schody. Wspinaczka jest nagrodzona magicznym widokiem na okolicę, pełną kraterów oraz ciągnących się nieskończonych pól lawy.
Góra Kirkjufell
Powszechnie znana jako „góra kościelna”, ta ikoniczna atrakcja jest podobno najczęściej fotografowanym obiektem w kraju i jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w regionie. Góra jest położona w pobliżu maleńkiego miasteczka Grundarfjörður, na północnym wybrzeżu półwyspu Snæfellsnes. W okolicy można zobaczyć piękny wodospad i wybrać się na wycieczkę jednym z malowniczych szlaków rozciągających się wokół góry. Z uwagi na to, że sama góra może być trudnym i niebezpiecznym wyzwaniem, osobom, które chcą się na nią wspiąć, zaleca się wynajęcie lokalnego przewodnika.
Miasteczko Stykkisholmur

Stykkisholmur to pięknie położone miasteczko na północy półwyspu Snaefellsnes ok. 172 km od Reykjaviku. W centrum miasta znajdują się przepięknie zachowane stare domy i kościół. Miasteczko Stykkisholmur znane jest również jako brama do niezliczonych wysp zatoki Breidafjordur, która słynie z naturalnego piękna i niezwyklej przyrody. Miasto jest tez pierwszą gminą na Islandii, która zaczęła w pełni segregować odpady, a także pierwszym miejscem w Islandii, które otrzymało prestiżowe oznakowanie ekologiczne Blue Flag dla mieszczącego się tutaj portu. Z klifów przy porcie rozciąga się niesamowity widok na zatokę Breidafjordur. Z portu codziennie wypływa prom, którym można dostać się do południowego wybrzeża Fjordów Zachodnich. Latem można również podziwiać urodę pobliskich wysp i maskonurów z pokładu statku wycieczkowego.

Stykkishólmur zamieszkuje około 1100 osób.
Podczas lata populacja miasteczka powiększa się o turystów, którzy przyjeżdżają dla niepowtarzalnego klimatu miasta, na który składają się dobrze zachowana dawna architektura i widok na setki małych wysepek położonych w zatoce Breiðarfjörður. Zatokę, która jest główną atrakcją okolicy, można podziwiać podczas organizowanych przez dwie miejscowe firmy rejsów.
W miasteczku znajdziemy też rozmaite inne atrakcje, takie jak pole golfowe, basen, żaglówki, muzeum regionalne w Domu Norweskim, Muzeum Wulkanów oraz Bibliotekę Wody, a także galerie sztuki. W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych przez cały rok. Są tu też wszystkie niezbędne punkty usługowe, w tym restauracje, hotele i inne możliwości noclegu, campingi, ośrodek zdrowia, fantastyczny basen i sklepy spożywcze.

Ólafsvík

Ólafsvík, piękne miasteczko leżące u stóp gór, to drugie największe miasto na półwyspie Snæfellsnes, zamieszkane przez około 1000 osób.
Ólafsvík to świetnie prosperująca osada rybacka, dysponujące dobrą przystanią i zapleczem. W mieście znajduje się piękny ogród poświęcony rybakom, którzy stracili życie na morzu i majestatyczny kościół. W budynku dawnego magazynu znajduje się obecnie muzeum etnograficzne, wystawy i przestrzeń sklepową, mieszczącą również targ z produktami lokalnego rękodzieła.
W mieście znajdziemy wszystko co potrzebne, w tym camping, basen, punkt informacyjny, ośrodek zdrowia i sklepy. Wokół miasta i w okolicy wytyczono wiele szlaków, w tym bardzo przyjemną trasę wzdłuż wąwozu Gilið aż do zbocza góry Ólafsvíkurenni, która zawdzięcza swą nazwę osadnikowi Ólafurowi.

Prom Baldur

Od jakiegos czasu przez zatokę Breiðafjörður az do Westfjords kursje nowy prom, noszący nazwę Baldur, tak samo jak jego poprzednik. Prom pływa przez zatokę pomiędzy Stykkishólmur i Brjánslækur, z możliwością przystanku na uroczej wyspie Flatey.
Prom pływa dwa razy dziennie w okresie od czerwca do sierpnia i raz dziennie w okresie zimowym. Naraz jest w stanie zabrać 280 pasażerów i 50-60 samochodów.
Więcej informacji dostępne jest na stronie www.seatours.is.

Wyspa Flatey

Wyspa Flatey była niegdyś jednym z wiodących ośrodków kulturowych na Islandii i głównym ośrodkiem handlu w zatoce Breiðarfjörður, a wokół znajdowały się intensywnie wykorzystywane łowiska.
Dzisiaj tylko dwie farmy na wyspie są zamieszkane, a pozostałe budynki spełniają funkcje domów letniskowych. Charakter zabudowań został dobrze zachowany, a większość domów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Można bez przesady stwierdzić, że nigdzie indziej nie zachowała się lepiej atmosfera dawnej Islandii, co stwarza poczucie, że na wyspie czas stanął w miejscu.
Prom Baldur pływa z miasta Stykkishólmur do Brjánslækur, z przystankiem na wyspie.

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl