GOLDEN CIRCLE

czyli zwiedzamy Złoty Krąg

Na południu Islandii, ok.40 km od Reykjaviku,znajduje się wiele z najpopularniejszych atrakcji turystycznych kraju, takich jak Gullfoss, Geysir oraz ważny z historycznego punktu widzenia obszar Þingvellir.

Większość turystów odwiedzających południe Islandii interesują właśnie te miejsca, dlatego tutaj spotkamy najwięcej ludzi. Region wkoło Złotego Kręgu znany jest nie tylko z wysoko rozwiniętej produkcji rolnej, ciekawego folkloru i starożytnych sag islandzkich, ale również imponujących wulkanów, takich jak Hekla czy Eyjafjallajökull, czy wspaniałych rzek  jak Hvítá, Rangá oraz potężna Þjórsá, która nawadnia ogromne połacie ziemi.
Największe atrakcje Golden Circle/Złotego Kręgu to Þingvellir – obszar o ogromnym znaczeniu kulturowym i geologicznym, w którym w 930 r. po raz pierwszy obradował islandzki parlament, Geysir – stary, ale aktywny gejzer – jeden z dwóch znajdujących się na obszarze geotermalnym Haukadalur – od którego pochodzi nazwa tego typu źródeł geotermalnych, oraz Gullfoss, nazywany Złotym Wodospadem, położony na rzece Hvítá, którego potężny strumień spływa po dwóch gigantycznych stopniach z prędkością 140 m3/s.

GOLDEN CIRCLE:

Thingvellir
To park narodowy w południowej Islandii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku znajdował się najdłużej działający na świecie Parlament zwany Althing, po raz pierwszy założony w 930 r. Lokalizacja może wydawać się nieco na uboczu, ale unikalna geologia stworzyła w tym miejscu naturalny amfiteatr, idealny do publicznego przemawiania.
Oprócz historycznego znaczenia, Thingvellir jest też wspaniałym miejscem dla miłośników przyrody. To tutaj spotykają się na środku Atlantyku północnoamerykańskie i euroazjatyckie płyty tektoniczne, które rozsuwają się w tempie 2 centymetrów ! rocznie, tworząc dolinę Ring Thingvellir.
Zimą, miejsce to przyciąga rzesze zawodowych fotografów. Zwłaszcza po zmroku, kiedy Zorze Polarne królują na niebie, a śnieg pokrywa pola lawy, krajobraz staje się niemal surrealistyczny i oferuje wspaniałe możliwości fotografowania
Zgodnie z prawem, przyjętym w 1928 r., park narodowy Thingvellir na zawsze pozostał własnością narodu islandzkiego pod ochroną Althing. Park Narodowy został założony w 1930 roku, z okazji 1000-lecia powstania Althing. Następnie park rozbudowano, w celu ochrony tego niesamowitego i różnorodnego miejsca , a w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nurkowanie w Thingvellir
Thingvellir to także dom dla Jeziora Thingvallavatn znanego najlepiej z Silfra Gorge, wyjątkowego miejsca nurkowego, w którym dosłownie nurkować można między kontynentami w bardzo czystej, przeźroczystej ale i lodowatej wodzie. Baza nurkowa znajduje się w pobliżu jeziora Thingvellir.
GEYSIR – Gejzer, geotermalny obszar Haukadalur
Ulubionym przystankiem wzdłuż Złotego Kręgu jest bardzo aktywny geotermalny obszar w dolinie Haukadalur z wrzącymi jamami błotnymi, wybuchającymi gejzerami i tętniącym życiem Strokkurem,
Strokkur to jedyny aktywny obecnie tak duży Gejzer w okolicy. Co 10 minut wyrzuca w powietrze 30 metrów wody.
Obszar geotermalny Haukadalur ma powierzchnię około 3 km². Większość gejzerów jest położona wzdłuż szerokiego na 100 metrów pasa terenu biegnącego w tym samym kierunku, co linie tektoniczne . Obszar ten stał się aktywny ponad 1000 lat temu i składa się z kilkunastu gejzerów z gorącą wodą.
Chociaż obecnie słynny Geysir jest mniej aktywny, nadał nazwę innym gorącym źródłom na całym świecie. Był to pierwszy gejzer opisany na wydrukowanym źródle i pierwszy znany współczesnym Europejczykom.
Badania w XIX wieku pokazały, że Geysir mógł osiągać wysokość wybuchu wody nawet 170 metrów! W 2000 roku, po trzęsieniu ziemi Gejzer ponownie stał się aktywny i wybuchał kilka razy dziennie. Obecnie Gejzir jest uśpiony, ale inne gorące źródła są bardzo aktywne.

Obecnie najbardziej „ wybuchowym” gejzerem jest Strokkur . Wyrzuca ciepłą wodę co kilka minut na wysokość nawet 30 metrów .

Jak wybuchają gejzery?

Gejzery w dolinie Haukadalur znajdują się na aktywnym obszarze geotermalnym. Z powodu podziemnego systemu hydraulicznego woda gruntowa styka się z gorącym podłożem i nagrzewa się, budując ciśnienie. Gdy woda osiągnie szczytową temperaturę i ciśnienie, wynurza się z Gejzera, często nawet na wysokość do 30 metrów. Woda jest bardzo gorąca i dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zachować bezpieczną odległość od gorącego źródła. Gejzery zdecydowanie najlepiej się ogląda z pewnej odległości.
Geotermalny obszar Haukadalur to jeden z najpopularniejszych przystanków turystycznych na Islandii. Na terenie parku usytuowane jest też centrum wystawienniczo- sklepowe Geysir , gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, muzeum i restauracje.
Wodospad Gullfoss
Gullfoss jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Islandii i częścią Złotego Kręgu, a wodospad jest uważany przez wielu za jeden z najpiękniejszych wodospadów na Islandii.

Znajduje się w górnej części rzeki Hvita. Woda spływa kaskadowo w dwóch etapach, jeden o wysokości 11 m (36 ft), a drugi o długości 21 m (69 stóp), do 2,5-kilometrowej szczeliny która znajduje się poniżej.

Szczelina ta powstała pod koniec epoki lodowcowej, spowodowana przez fale powodziowe i jest przedłużana o 25 cm rocznie przez ciągłą erozję z wody.

Na początku 20 wieku wodosapd Gullfoss  przeznaczono jako miejsce do wytwarzania elektryczności. Zagraniczni inwestorzy, którzy wynajmowali Gullfoss pośrednio od właścicieli, Tomasa Tomassona i Halldora Halldorssona, chcieli zbudować hydroelektrownię, która na zawsze zniszczyłaby Gullfoss.  Jednak Sigridur Tomasdottir, córka Tomasa Tomassona, ostro sprzeciwiła się temu przedsięwzięciu. Bardzo kochała to piękne miejsce i nie pozwoliła żeby elektrownia zrujnowała tak niesamowity krajobraz. Sigridur odbyła wiele rozmów w  Reykjaviku z tamtejszymi władzami ( podróżowała codziennie po 120 kilometrów w jedną stronę), a kiedy  wszystko zawiodło, zagroziła, że ​​w proteście rzuci się w wodospad. Na szczęście nie doszło do tej tragedii. Przy pomocy swojego adwokata, Sveinna Bjornssona, który później został pierwszym prezydentem Islandii, udało im się unieważnić umowę, a Gullfoss stał się własnością mieszkańców Islandii.

Pomnik dzielnej Sigridur, autorstwa rzeźbiarza Rikhardura Jonssona, stoi przy wodospadzie i odwiedzany jest co roku przez tysiące turystów.

Zarówno zimą jak i latem widok na wodospad jest spektakularny. Podczas mroźnej pory roku, wodospad zamarza w falujące fale połyskującego lodu. W słoneczne dni goście podziwiać mogą piękną tęczę mieniącą się tysiącem kolorów na wodospadem.

Gullfoss to magiczny wodospad, zdecydowanie wart odwiedzenia podczas podróży po Złotym Kręgu.

Secret Lagoon/ Sekretna Laguna – najstarszy naturalny basen w Islandii
Secret Lagoon jest jednym z najstarszych naturalnych „gorących basenów” w Islandii i stąd pochodzi jego islandzka nazwa “Gamla laugin”. To, co czyni tę lagunę tak uroczą, to konceptualna niedoskonałość, która gra ze starym i nowym. Oczywiście, dzisiaj lagunę podgrzewa specjalny system wodny , skonstruowany tak aby przy większej ilości turystów móc utrzymać basen w czystości. Ale ciepło wody nadal pochodzi ze źródeł geotermalnych otaczających lagunę.
Gorące źródła i małe Gejzery wokół laguny sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Za każdym razem, gdy potrzebujesz małej przerwy od kąpieli w gorącym źródle (temperatura 38-42 stopnie), możesz przejść się dookoła sekretnej laguny. Bardzo dobrze robi taki orzeźwiający spacer wkoło większych i mniejszych Gejzerów oraz otaczających szklarni ze świeżymi warzywami podgrzewanymi energia geotermalną. Odpoczywając w basenie poczuć się można jak Islandczycy, którzy wolny czas spędzają ze znajomymi lub rodziną na świeżym powietrzu relaksując się w ciepłych źródłach .
Wulkan Kerid
Wulkan Kerid (Kerið) –  to jedno z ciekawszych miejsc podczas zwiedzania Złotego Kręgu.

W środku krateru wulkanu Grimsnes znajduje się jezioro, do którego prowadzi ścieżka. Krater można też obejść w koło, podziwiając zarówno wspaniałą panoramę jak i wnętrze wulkanu. Kerid powstał ok. 6500 lat temu i ma ok. 55 m  głębokości, 170 m szerokości oraz 270 m w poprzek. Kaldera Kerid jest najbardziej znana spośród trzech kraterów wulkanicznych systemu Grimsnes. Pozostałe dwa to Seyðishólar i Kerhóll.

Kerid prawdopodobnie jest  wulkanem stożkowym, który wybuchł,  a jego komora magmowa się opróżniła.  Gdy magma się wyczerpała, masa stożka spowodowała zapadnięcie się wulkanu do komory magmowej, która z czasem wypełniła się wodą i utworzyła jezioro.

Wejście na wulkan jest płatne ok. 400 isk .

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl