Droga z miasteczka VIK do Hofn

Jokulsarlon Glacier, Vatnajokull

Zwiedzanie: co zobaczyć, gdzie iść, ciekawostki…

Droga z miasteczka VIK do Hofn – Jokulsarlon Glacier, Vatnajokull

Kierując się w stronę wschodniej Islandii, mijać będziemy najpiękniejsze i magiczne miejsca, pełne lodowców, kanionów i wulkanów. Poniżej przedstawiam regiony , które zdecydowanie warto odwiedzić przemierzając południowo- wschodnią cześć Islandii.
Kanion Fjardrargljufur
Jeżeli masz ochotę na krótki spacer lub przerwę, koniecznie odwiedź kanion Fjarðrárgljúfur. Ta pozostałość po epoce lodowcowej znajduje się w odległości zaledwie 2 km od głównej drogi numer 1. Przepiękne pofałdowane klify z wąskimi nawisami skalnymi są gęsto poprzecinane grząskimi, szmaragdowymi pochyłościami. To zniewalające miejsce zapewni moc wrażeń i wspomnień związanych z regionem. Na odwiedzających czekają świetnie przygotowane ścieżki i punkty widokowe, z których nie należy zbaczać , żeby nie niszczyć otaczającej roślinności.
Kratery wulkanu Laki
Kratery wulkanu Laki stanowią ogromny obszar o dużym znaczeniu geologicznym znajdujący się 6 km na północ od Kirkjubæjarklaustur. W czerwcu 1783 r. nastąpiła tutaj erupcja z ponad 130 kraterów wypluwających lawę wzdłuż ciągnącej się 25 km szczeliny. W trakcie erupcji, która trwała osiem miesięcy, wytworzyło się łącznie około 14,7 km2 stopionej masy. To prawdopodobnie najpotężniejsza erupcja odnotowana w historii ludzkości, katastrofalna w skutkach dla wszystkich mieszkańców półkuli północnej. Okolice wulkanu Laki, bogate w szlaki turystyczne poprzecinane bezkresnymi wstęgami pełnymi przykrytych mchem kraterów, są idealnym miejscem dla osób uwielbiających piękno surowego islandzkiego krajobrazu.

Miasteczko Kirkjubaejarklaustur i Wodospad Zakonnicy

Kirkjubæjarklaustur to jedyna miejscowość położona na tym niezwykłym obszarze rozciągającym się przy drodze z Vík do Höfn. Większość turystów skraca imponującą, składającą się z sześciu sylab nazwę miejsca i nazywa je po prostu Klaustur, czyli „klasztor”, w nawiązaniu do nieistniejącego już klasztoru założonego w 1186 r. Przywiązanie dawnych mieszkańców do kościoła doskonale uwidacznia się również w nazwach innych okolicznych elementów krajobrazu takich, jak Systrafoss (Wodospad zakonnicy), malowniczy wodospad położony po zachodniej stronie miasta, wypływający ze znajdującego się nad miastem jeziora Systravatn (Jezioro zakonnicy). Szlak turystyczny prowadzi od jeziora do Systrastapi, imponujących skał położonych na wzgórzu, których nazwa, jak głosi miejscowa legenda, pochodzi od dwóch zakonnic spalonych na stosie za głoszenie herezji i pochowanych w tym właśnie miejscu .
Wodospad Svartifoss
Większość szlaków turystycznych w tej okolicy przebiega niedaleko wrzosowiska Skaftafellsheiði i prowadzi do licznych, zapierających dech w piersiach wodospadów. Przygotuj się na zobaczenie najbardziej majestatycznego z nich – Svartifoss, zwanego Czarnym Wodospadem – cudu natury, którego wody spływają po symetrycznych czarnych bazaltowych ścianach przypominających organy. Do wodospadu prowadzi szlak, całość spaceru to ok. 1,5 godziny w obie strony .
Lodowiec Vatnajokull
Vatnajökull to największy w Europie lodowiec zajmujący powierzchnię 8 100 km2 czyli 8% powierzchni kraju. Średnia grubość lodu wynosi 400 m, a w niektórych miejscach sięga aż 950 m. Najwyższa góra w Islandii, Öræfajökull, położona jest w jednej z najbardziej wysuniętych na południe części lodowca. Wieńczy ją najwyższy szczyt w kraju, Hvannadalshnúkur (2 110 m).
Park Narodowy Skaftafell
Park Narodowy Skaftafell jest w tej chwili częścią Parku Narodowego Vatnajökull. To prawdziwy cud natury z charakterystyczną bielą lodowca Vatnajökull i ciemnymi równinami Skeiðarársandur, czyli ogromnymi połaciami czarnego i piaszczystego pustkowia oraz pozostałości z erupcji wulkanów wybuchających pod pokrywą lodową. Pośrodku parku leży płaskowyż Skaftafell. To prawdziwa uczta dla zmysłów pełna wąwozów z rwącymi potokami, pięknych wodospadów i okazałych lasów brzozowych oraz obfitująca w dzikie kwiaty i bujną roślinność.
Jokulsarlon czyli Laguna lodowcowa
Jökulsárlón, czyli Laguna lodowcowa, jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Islandii. Leży u podnóża potężnego lodowca Vatnajökull i otoczona jest różnorodnymi górami lodowymi dopiero co wykrawanymi z ząbkowanej krawędzi jęzora Breiðamerkurjökull. Bryły lodu dryfują powoli w czystej, błękitnej wodzie, od czasu do czasu przewracając się i zderzając z potężną siłą. Każdy, kto zatrzyma się tu na dłużej, będzie świadkiem, jak prąd rzeki porywa bryły, które następnie płyną pod mostem wprost do Oceanu Atlantyckiego. Po drugiej stronie mostu rozciąga się czarna plaża , zwana plażą diamentową , na której często „wylegują” się kawałki lodu, przyniesione tu przez rzekę wpadającą do oceanu .
Przylądek Stokksnes
Jadąc w stronę tunelu Almannaskarð warto zboczyć z drogi i udać się na przylądek Stokksnes, gdzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki położonych nad samym morzem gór oraz wskakujące do wody foki. Przylądek jest również domem dla wielu gatunków ptaków. Jeżeli dopisuje pogoda, warto odwiedzić punkt widokowy znajdujący się po wschodniej stronie tunelu. Można tu podziwiać piękny krajobraz rozciągający się na zachodzie oraz zachwycać się jęzorami lodowców spływającymi z pokrywy lodowej. Wjazd na przylądek Stokksnes jest płatny. W cenie biletu jest również wstęp do starego miasteczka Vikingów.
Miasteczko Hofn
Höfn z islandzkiego oznacza „przystań”. To świetnie prosperująca wioska rybacka i port, nad którą roztacza się widok na lodowiec Vatnajökull, dzięki czemu Höfn, to być może najpiękniej położona miejscowość w kraju. Doskonale rozwija się tu handel oraz rolnictwo i hodowla. To jest doskonałe miejsce aby zatrzymać się na nocleg.

Wycieczki szyte na miarę

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji napisz do mnie info@islandiatravel.pl